Wydarzenia: Grudzień 2022

dowiedz się więcej

Między tradycją a nowoczesnością

Wydział Sztuk Pięknych zaprasza na wystawę "Między tradycją a nowoczesnością. Stanisław Kośmiński - rzeźba i snycerstwo". Wernisaż odbędzie się 23 czerwca o godz. 17:00 w Muzeum Toruńskiego Piernika przy ul. Strumykowej 4.

Wystawa jest prezentacją wybranych prac artysty z minionych 9 lat, a więc od czasu ukończenia magisterskich studiów na kierunku rzeźba na Wydziale Sztuk Pięknych. W twórczości Stanisława Kośmińskiego drewno stanowi nie tylko podstawowy i ulubiony materiał rzeźbiarski, ale stało się istotnym środkiem wypowiedzi artystycznej.

Wystawa ukazuje autorskie realizacje o zróżnicowanej skali i formie, zestaw ponad 20 form piernikarskich powstałych w wyniku współpracy z Muzeum Toruńskiego Piernika. Ponadto  przedstawia dokumentację prac plenerowych oraz wybór z dokumentacji licznych prac rekonstrukcyjnych przy zabytkowych obiektach wykonywanych w ramach prac konserwatorskich. Widzowie zobaczą także pracownię snycerską, która przybliży proces twórczy i samo rzemiosło snycerskie.

Wystawa będzie prezentowana od 24 czerwca do 31 grudnia 2022 r. w Muzeum Toruńskiego Piernika. Kuratorami wystawy są Małgorzata Mikulska-Wernerowicz i Krzysztof Lewandowski.

dowiedz się więcej

Międzynarodowy Festiwal "Sztuka Natury"

Od 2 do 4 grudnia 2022 r. Toruń stanie się stolicą miłośników natury. Wszystko za sprawą odbywającego się w Toruniu XV Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Wizualnych Inspirowanych Naturą "Sztuka Natury".

Organizatorami przedsięwzięcia są Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych Oddział w Toruniu oraz Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Patronat Honorowy na Festiwalem objęła dr hab. Joanna Kucharzewska, prof. UMK, Dziekan Wydziału Sztuk Pięknych. O bogaty i interesujący program Festiwalu zadbał dr hab. Adam Adamski, prof. UMK, który jest pomysłodawcą Festiwalu oraz pełni funkcję jego Dyrektora.

Bardzo ważną pozycją w programie Festiwalu jest wystawa "Inspiracje", która towarzyszy imprezie już od wielu lat. Kuratorem wystawy jest dr hab. Zdzisław Mackiewicz, prof. UMK z Katedry Grafiki. W tym roku wystawa "Inspiracje" będzie eksponowana w Galerii Katedry Grafiki. Tegoroczna edycja prezentuje dzieła trojga artystów fotografików: Katarzyny Navarra, Jowity Bogny Mormul, Krzysztofa Ślachciaka. Na wernisaż zapraszamy 2 grudnia 2022 r. na godzinę 13.30.

Więcej informacji i pełen harmonogram wydarzenia jest dostępny na stronie https://www.sztukanatury.pl/

dowiedz się więcej

Cranach i grafika jego czasu

Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na wykład dr. hab. Jacka Tylickiego, prof. UMK z Wydziału Sztuk Pięknych na temat twórczości Lucasa Cranacha starszego. Wydarzenie odbywa się w ramach wystawy "Cranach - arcymistrz renesansu".

Lucas Cranach starszy – obok twórczości malarskiej – jest autorem wielu prac graficznych wyróżniających się wysokim poziomem artystycznym, w tym stosujących nowatorską wówczas technikę chiaroscuro. Ceniony w epoce również i za ten obszar swojej działalności, jest na pewno jednym z najlepszych rytowników swej epoki, która była świadkiem gwałtownych zmian religijnych. Reformacja odzwierciedla się też w twórczości mistrza, który był jej zdecydowanym zwolennikiem, zaś jego sztuka przyczyniła się na pewno do bujnego rozwoju grafiki niemieckiej w owych latach. Nie zawsze były to dzieła dobrej jakości, odzwierciedlały za to w interesujący sposób ówczesne polemiki konfesyjne i społeczno-polityczne.

Udział w spotkaniu będzie połączony z kameralnym zwiedzaniem arcydzieł w cenie biletu wstępu do muzeum. Więcej na temat wystawy: https://bit.ly/cranach-2022

Wykład odbędzie się 3 grudnia 2022 r. o godz. 12:00 w Ratuszu Staromiejskim (ul. Rynek Staromiejski 1). Koszt udziału w wykładzie jest wliczony w cenę biletu wstępu.

Wydarzenie na Facebooku

dowiedz się więcej

Mikołajkowy Jarmark Pracy i Praktyk

Biuro Karier UMK zaprasza do udziału w cyklu spotkań Mikołajkowego Jarmarku Pracy i Praktyk. Stoiska informacyjne na wydziałach będzie można odwiedzać od 6 do 8 grudnia w godzinach 9:00-15:00.

6 grudnia przedstawiciele firm odwiedzą Wydział Matematyki i Informatyki, 7 grudnia - Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania, a 8 grudnia będzie można porozmawiać z nimi na Wydziale Chemii, Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, Wydziale Humanistycznym i Wydziale Prawa i Administracji.

Więcej informacji

dowiedz się więcej

YUFE Academy: sztuczna inteligencja

6 grudnia odbędzie się kolejny wykład organizowany przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu w ramach YUFE Academy.

Akademia YUFE to seria wykładów, warsztatów i zajęć organizowanych przez uczelnie zrzeszone w jednym z pierwszych uniwersytetów europejskich – konsorcjum YUFE (Young Universities for the Future of Europe). Wykłady związane są z 4 obszarami zainteresowań sojuszu: dobrostanem obywateli, cyfrowym społeczeństwem, tożsamością europejską oraz zrównoważonym rozwojem i prowadzone są w angielskim lub lokalnym języku partnerskiego uniwersytetu.

6 grudnia o godzinie 12:00 wykład w języku angielskim pt. "Artificial Intelligence, neurotechnologies and human augmentation" wygłosi prof. dr hab. Włodzisław Duch z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej. Wydarzenie będzie miało formułę hybrydową – stacjonarnie będzie można uczestniczyć w nim w sali nr 8 w Bibliotece Uniwersyteckiej, wykład będzie również transmitowany na YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=0j9vdn0tmoU

Więcej informacji

dowiedz się więcej

LOGOS: Jak pisać artykuły naukowe?

Zespół roboczy nr 2 IDUB UMK zaprasza studentów, studentki oraz doktorantów i doktorantki na szkolenie w ramach programu LOGOS. Najbliższe spotkanie odbędzie się 8 grudnia w Collegium Humanisticum.

Podczas zajęć, które poprowadzi dr Patryk Tomaszewski z Wydziału Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie, zaprezentowany zostanie rynek polskich czasopism punktowanych z różnych obszarów, ale przede wszystkim z nauk humanistycznych i społecznych. Omówiony zostanie proces publikacyjny z uwzględnieniem trudności, z jakimi w jego trakcie może zetknąć się młody badacz. Uczestnicy dowiedzą się również m.in. jaki jest czas oczekiwanie na publikację artykułu naukowego i jakimi kryteriami najczęściej kierują się recenzenci, czy warto publikować samodzielnie i jak wygląda rynek czasopism zagranicznych indeksowany w bazach Scopus i Web of Science.

Szkolenie pt. "Polityka publikacyjna polskich i zagranicznych czasopism naukowych. Jak pisać artykuły naukowe?" odbędzie się 8 grudnia (czwartek) w godzinach 17:30-19:30 w sali AB 1.07 w Collegium Humanisticum przy ul. W. Bojarskiego 1. Osoby chętne do udziału proszone są o dokonanie rejestracji poprzez formularz rejestracyjny: https://forms.office.com/e/xf173byhNd

dowiedz się więcej

Czwartek z filozofią: Czy warto kierować się intuicją?

W najbliższym Czwartku z filozofią dr Alicja Pietras z Uniwersytetu Śląskiego podejmie temat roli intuicji w poznaniu świata. Spotkanie odbędzie się 8 grudnia o godz. 18:30 w Dworze Artusa. Współorganizatorem wydarzenia jest Instytut Filozofii UMK.

Jednym z istotnych problemów filozoficznych jest pytanie o źródła naszego poznania, a filozofowie spierają się o ważność i pewność jego poszczególnych rodzajów. Intuicja jako sposób poznania rzeczywistości odrębny zarówno od poznania zmysłowego jak i wyłącznie rozumowego bardzo długo była niedoceniana przez naukę. Traktowano ją jako coś mistycznego, niezrozumiałego, zbyt mocno zabarwionego emocjami (każdy z nas słyszał o tzw. intuicji kobiecej), by można jej było zaufać. Tymczasem najnowsze badaniach w ramach nauk kognitywnych zaczynają pomału odczarowywać ten – jak się okazuje – jeden z podstawowych sposobów ludzkiego poznania.

Wydarzenie na Facebooku

dowiedz się więcej

Filozofia poza Akademią. Co nam dają nowe media?

Towarzystwo Naukowe w Toruniu zaprasza wszystkich zainteresowanych na dyskusję poświęconą roli nowych mediów w rozpowszechnianiu wiedzy i kultury filozoficznej. Współorganizatorem wydarzenia jest Instytut Filozofii UMK, a patronat medialny objął podcast "Pogawędnik filozoficzny".

W dyskusji udział wezmą: Filip Bilyi (Uniwersytet Śląski, twórca kanału "Filozofia tak bardzo" na YouTube, współautor internetowych streamów filozoficznych), Adam Grzeliński (Uniwersytet Mikołaja Kopernika, redaktor kwartalnika "Ruch Filozoficzny", pomysłodawca cyklu "Czwartki z Filozofią" w toruńskim Dworze Artusa), Alicja Pietras (Uniwersytet Śląski; autorka bloga filozoficznego "Filozofia codzienności", redaktorka półrocznika "Folia Philosophica", współautorka internetowych streamów filozoficznych) i Marcin T. Zdrenka (Uniwersytet Mikołaja Kopernika; twórca podkastu "Pogawędnik filozoficzny", redaktor "Ruchu Filozoficznego").

Spotkanie odbędzie się 9 grudnia o godz. 13:00 w siedzibie Towarzystwa Naukowego w Toruniu (ul. Wysoka 16).

Więcej informacji

dowiedz się więcej

Świąteczne okienko zakupowe

Między 12 a 19 grudnia na stronie internetowej www.lokalna-zywnosc.pl otwarte będzie okienko zakupowe dla amatorów zdrowej żywności od rolników z województwa kujawsko-pomorskiego. Zamówienie będzie można odebrać 22 grudnia w jednym z trzech punktów w Toruniu lub skorzystać z dostawy do domu.

UMK jest partnerem pilotażowego programu Krótkiego Łańcucha Żywności, w ramach którego powstał sklep internetowy z lokalną żywnością. Podczas otwartych okienek zakupowych można zamówić produkty prosto od producentów z regionu, bez pośredników. W ofercie znajdują się zarówno sery, wędliny i przetwory produkowane z własnych surowców, jak i liczne produkty sezonowe. Na stronie internetowej przy każdym produkcie znajdują się krótkie opisy wyrobów i informacje o producentach. Oprócz dużej oferty przetworów warzywnych, owocowych i mięsnych, w asortymencie znajdują się również oleje, bio mąki, zioła i chleby. W tym miesiącu wśród nowych produktów znalazły się między innymi świeża ricotta, gzik z cebulą i sok z pigwy gruszkowej. W ofercie nie zabrakło również świątecznych przysmaków, np. pasztecików z kapustą i grzybami, sałatek śledziowych czy twarogu sernikowego.

Zamówienia będzie można odbierać 22 grudnia w Auli UMK (w godz 15:00-16:00) lub w jednym z dwóch pozostałych punktów odbioru w Toruniu. Aby odebrać swoją paczkę, wystarczy podać imię, nazwisko i nr zamówienia. Dostawa do punktu jest bezpłatna.

Istnieje również możliwość dostawy zamówienia pod wybrany adres na terenie Torunia. Zamówienia od 200 zł dostarczane są gratis, a poniżej tej kwoty cena dostawy wynosi 20 zł. Wybierający tę opcję mogą spodziewać się realizacji zamówienia 22 grudnia w godzinach 17:00-20:00.

Sklep internetowy Lokalna Żywność

dowiedz się więcej

Droga na Biegun - wystawa

14 grudnia 2022 r. o godzinie 14:00 odbędzie się wernisaż wystawy indywidualnej Krzysztofa Bieguna pt. "Droga na Biegun - stacja pierwsza". Wystawa odbędzie się w Galerii 9,39 Katedry Rysunku i jest realizowana w ramach nagrody przyznanej w roku 2022 przez jury X edycji Międzynarodowej Wystawy Rysunku Studenckiego w Toruniu.

Jak pisze autor wystawy: cykl pt. „Droga na Biegun” swoją przygodę rozpoczął 2 kwietnia 2022 r. i w swoim założeniu trwać będzie przez całe moje życie. Seria ta jest zapiskiem i świadectwem mojej drogi, której życzyłbym sobie jak najbardziej krętej. Cykl ten, oprócz eksperymentowania z formą, skupia się również na zobrazowaniu moich uczuć i emocji, które w danym momencie mi towarzyszą. "Droga na Biegun" jest więc dla mnie szlakiem, który chcę wyznaczyć uprzednio, pokonując go po omacku i nie oglądając się za siebie. Wystawa, która nosi nazwę "Droga na Biegun - stacja pierwsza" pokazuje pierwszy zapisek mojej podróży, która obfituje w dotychczasowe spojrzenia i emocje. Prace pomimo tego że powstawały w różnych okolicznościach, łączy fakt silnego przymusu tworzenia, który posiadam w sobie, i który nie daje mi odpocząć nawet na chwilę.

dowiedz się więcej

Czy jedna książka zmieniła losy świata?

Wydział Nauk Historycznych zaprasza uczniów i studentów na wykład dr Alicji Bartnickiej z Instytutu Historii i Archiwistyki pt. "Czy jedna książka zmieniła losy świata? Wokół fenomenu "Mein Kampf" Adolfa Hitlera". Spotkanie odbędzie się 15 grudnia o godz. 10:00 w auli AB 1.22 w Collegium Humanisticum.

Chyba nie ma dziś na świecie osoby, która nie słyszałaby o "Mein Kampf" Adolfa Hitlera. Książka, która wciąż budzi skrajne emocje, już w czasach narodowego socjalizmu została nazwana "biblią nazistów". Nic zresztą dziwnego, bo "Mein Kampf" była przede wszystkim nośnikiem narodowosocjalistycznych idei, w imię których Trzecia Rzesza walczyła na frontach II wojny światowej. O fenomenie tej pracy świadczyć może fakt, że odniosła sukces nie tylko na gruncie ideologicznym, lecz także propagandowym, politycznym czy komercyjnym.

W obliczu tych faktów pojawiają się pytania o to, czy rzeczywiście "Mein Kampf" mogła przyczynić się do przejęcia władzy przez Adolfa Hitlera? Czy Niemcy czytali "Mein Kampf" i świadomie podążyli ścieżką prowadzącą ku zagładzie? I wreszcie – czy Führer zapowiedział w niej nadchodzącą wojnę, a świat nic nie zrobił z tą wiedzą?

Na wykład obowiązują zapisy pod adresem izakuj@umk.pl lub pod numerem telefonu: 56 611 23 61.

Wydarzenie na Facebooku

dowiedz się więcej

LOGOS: Jak uniknąć plagiatu w publikacjach?

Zespół roboczy nr 2 IDUB UMK zaprasza studentów, studentki oraz doktorantów i doktorantki na szkolenie w ramach programu LOGOS. Kolejne spotkanie zaplanowano na 15 grudnia w Collegium Humanisticum.

Podczas zajęć, które poprowadzi dr Michał Leciak z Wydziału Prawa i Administracji, prowadzący przedstawi problemy praktyczne związane z ryzykiem plagiatu, które towarzyszy działalności publikacyjnej. Omówione zostaną zagadnienia odnoszące się do istoty plagiatu i jego właściwego definiowania. Istotnym elementem szkolenia będzie zakreślenie granic takiej aktywności piśmienniczej, która pozostaje zgodna ze standardami etycznymi oraz nie aktualizuje odpowiedzialności prawnej. Zostaną przy tym zaprezentowane mechanizmy odpowiedzialności karnej i dyscyplinarnej w przypadku przekroczenia wskazanych granic. Analizie zostaną jednocześnie poddane wybrane przypadki praktyczne.

Szkolenie pt. "Jak uniknąć plagiatu w działalności publikacyjnej?" odbędzie się 15 grudnia (czwartek) w godzinach 17:30-19:30 w sali AB 1.07 w Collegium Humanisticum przy ul. W. Bojarskiego 1. Osoby chętne do udziału proszone są o dokonanie rejestracji poprzez formularz rejestracyjny: https://forms.office.com/e/xf173byhNd

dowiedz się więcej

Wystawa: Marceli Łukowicz

19 grudnia 2022 r. o godz. 16:00 w holu głównym w Collegium Humanisticum UMK odbędzie się otwarcie wystawy dokumentalnej „Marcelius Łukowicz (1889 – 1979): doktor medycyny, lekarz wojskowy, działacz społeczny, polski patriota”.

Wystawa dokumentalna jest wynikiem współpracy ukraińskich i polskich naukowców i archiwistów, przykładem efektywnej interakcji między archiwum państwowym a właścicielem unikatowej rodzinnej kolekcji archiwalnej. Wystawa objęta jest honorowym patronatem Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego, Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych Pawła Pietrzyka oraz Szefa Służby Archiwów Państwowych Ukrainy Anatolija Chromowa. Kuratorami wystawy są zastępca dyrektora Instytutu Historii i Archiwistyki Wydziału Historycznego UMK prof. Maciej Krotofil i Przewodnicząca Towarzystwa Naukowego Historii Dyplomacji i Stosunków Międzynarodowych, profesor wizytująca SEW UW prof. Irena Matiasz. Po uroczystym otwarciu ekspozycja prezentowana będzie  w Bydgoszczy, Chojnicach, Gdańsku, Grudziądzu, Warszawie i Lwowie.

Marceli Karol Edmund Sirwind-Łukowicz (1889–1979) pochodził z rodu Sirwind-Łukowiczów, znanego na Pomorzu od drugiej połowy XVII wieku herbu Newlin. Jego działalność zawodowa i społeczna miała miejsce nie tylko w Polsce, ale także w Niemczech i na Ukrainie. Był cenionym lekarzem, człowiekiem uznanym również dla historii, sztuki i literatury.

Niezwykle istotne bylo doświadczenie działalności Marcelego Łukowicza w sferze wojskowej: jako lekarza wojskowego w czasie I wojny światowej, jako uczestnika działalności Ligi Morskiej i Rzecznej, Związku Weteranów Powstań Narodowych 1914 – 1919, oraz związane z tą sferą doświadczenie kierowania sekcją balonową Aeroklubu Pomorskiego.

Z chwilą wybuchu II wojny światowej Marceli Łukowicz został ponownie zmobilizowany do wojska i otrzymał zadanie zorganizowania szpitala polowego najpierw w Toruniu, a później we Włocławku. We trakcie działań wojennych wraz ze szpitalem dotarł do Warszawy, Włodzimierza Wołyńskiego i wreszcie do Lwowa. Przebywał tam przez całe 6 lat. Pracował jako lekarz i kierował instytutem dermatologicznym. Dr Łukowicz wrócił do Torunia dopiero w maju 1946 r., gdzie pracował w toruńskiej służbie zdrowia, w szczególności w Obwodowej Przychodni Lekarskiej Polskich Kolei Państwowych, a także jako lekarz szkolny.

dowiedz się więcej

Event z każdej strony

Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK zaprasza na czwartą edycję wydarzenia "Event z każdej strony". Tematem przewodnim tegorocznego spotkania jest "Wstrzymać inflację - ruszyć event".

Uczestnicy spotkania postarają się odpowiedzieć na pytania o to, jak zatrzymać panującą inflację aby odnowić sektor eventowy i czy istnieje szansa, aby ten trudny czas przyczynił się do rozwoju w świecie eventów. Spotkanie organizowane jest przez studentów WNEiZ. Podczas spotkania zaproszeni prelegenci poruszą tematy, które zostały podzielone na trzy panele:

  • Toruń a Event
  • Ekonomia a Event
  • Influence marketing a Event

Spotkanie odbędzie się 21 grudnia o godz. 10:00 na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania.

Wydarzenie na Facebooku

Na stronach internetowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika są stosowane pliki „cookies” zgodnie z Polityką prywatności.
Ustawienia zaawansowane
Na stronach internetowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika są stosowane pliki „cookies” zgodnie z Polityką prywatności. Stosowane przez nas ciasteczka służą wyłącznie do poprawienia funkcjonalności strony. Zbierane dane są przetwarzane w sposób zanonimizowany i służą do budowania analiz i statystyk, na podstawie których będziemy mogli dostosować sposób prezentowanych treści do ogólnych potrzeb użytkowników oraz podnosić ich jakość. W tym celu korzystamy z narzędzi Google Analytics, CUX i Facebook Pixel. Poniżej możliwość włączenia/wyłączenia poszczególnych z nich.
  włącz/wyłącz
Google Analitics

Korzystamy z narzędzia analitycznego Google Analytics, które umożliwia zbieranie informacji na temat korzystania ze stron Portalu (wyświetlane podstrony, ścieżki nawigacji pomiędzy stronami, czas korzystania z Portalu)

CUX

Korzystamy z narzędzia analitycznego CUX, które pozwala na rejestrowanie odwiedzin na stronach Portalu.

Facebook Pixel

Korzystamy z narzędzia marketingowego Facebook Pixel, które umożliwia gromadzenie informacji na temat korzystania z Portalu w zakresie przeglądanych stron.