Wydarzenia: Grudzień 2022

dowiedz się więcej

Między tradycją a nowoczesnością

Wydział Sztuk Pięknych zaprasza na wystawę "Między tradycją a nowoczesnością. Stanisław Kośmiński - rzeźba i snycerstwo". Wernisaż odbędzie się 23 czerwca o godz. 17:00 w Muzeum Toruńskiego Piernika przy ul. Strumykowej 4.

Wystawa jest prezentacją wybranych prac artysty z minionych 9 lat, a więc od czasu ukończenia magisterskich studiów na kierunku rzeźba na Wydziale Sztuk Pięknych. W twórczości Stanisława Kośmińskiego drewno stanowi nie tylko podstawowy i ulubiony materiał rzeźbiarski, ale stało się istotnym środkiem wypowiedzi artystycznej.

Wystawa ukazuje autorskie realizacje o zróżnicowanej skali i formie, zestaw ponad 20 form piernikarskich powstałych w wyniku współpracy z Muzeum Toruńskiego Piernika. Ponadto  przedstawia dokumentację prac plenerowych oraz wybór z dokumentacji licznych prac rekonstrukcyjnych przy zabytkowych obiektach wykonywanych w ramach prac konserwatorskich. Widzowie zobaczą także pracownię snycerską, która przybliży proces twórczy i samo rzemiosło snycerskie.

Wystawa będzie prezentowana od 24 czerwca do 31 grudnia 2022 r. w Muzeum Toruńskiego Piernika. Kuratorami wystawy są Małgorzata Mikulska-Wernerowicz i Krzysztof Lewandowski.

dowiedz się więcej

Międzynarodowy Festiwal "Sztuka Natury"

Od 2 do 4 grudnia 2022 r. Toruń stanie się stolicą miłośników natury. Wszystko za sprawą odbywającego się w Toruniu XV Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Wizualnych Inspirowanych Naturą "Sztuka Natury".

Organizatorami przedsięwzięcia są Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych Oddział w Toruniu oraz Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Patronat Honorowy na Festiwalem objęła dr hab. Joanna Kucharzewska, prof. UMK, Dziekan Wydziału Sztuk Pięknych. O bogaty i interesujący program Festiwalu zadbał dr hab. Adam Adamski, prof. UMK, który jest pomysłodawcą Festiwalu oraz pełni funkcję jego Dyrektora.

Bardzo ważną pozycją w programie Festiwalu jest wystawa "Inspiracje", która towarzyszy imprezie już od wielu lat. Kuratorem wystawy jest dr hab. Zdzisław Mackiewicz, prof. UMK z Katedry Grafiki. W tym roku wystawa "Inspiracje" będzie eksponowana w Galerii Katedry Grafiki. Tegoroczna edycja prezentuje dzieła trojga artystów fotografików: Katarzyny Navarra, Jowity Bogny Mormul, Krzysztofa Ślachciaka. Na wernisaż zapraszamy 2 grudnia 2022 r. na godzinę 13.30.

Więcej informacji i pełen harmonogram wydarzenia jest dostępny na stronie https://www.sztukanatury.pl/

dowiedz się więcej

Cranach i grafika jego czasu

Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na wykład dr. hab. Jacka Tylickiego, prof. UMK z Wydziału Sztuk Pięknych na temat twórczości Lucasa Cranacha starszego. Wydarzenie odbywa się w ramach wystawy "Cranach - arcymistrz renesansu".

Lucas Cranach starszy – obok twórczości malarskiej – jest autorem wielu prac graficznych wyróżniających się wysokim poziomem artystycznym, w tym stosujących nowatorską wówczas technikę chiaroscuro. Ceniony w epoce również i za ten obszar swojej działalności, jest na pewno jednym z najlepszych rytowników swej epoki, która była świadkiem gwałtownych zmian religijnych. Reformacja odzwierciedla się też w twórczości mistrza, który był jej zdecydowanym zwolennikiem, zaś jego sztuka przyczyniła się na pewno do bujnego rozwoju grafiki niemieckiej w owych latach. Nie zawsze były to dzieła dobrej jakości, odzwierciedlały za to w interesujący sposób ówczesne polemiki konfesyjne i społeczno-polityczne.

Udział w spotkaniu będzie połączony z kameralnym zwiedzaniem arcydzieł w cenie biletu wstępu do muzeum. Więcej na temat wystawy: https://bit.ly/cranach-2022

Wykład odbędzie się 3 grudnia 2022 r. o godz. 12:00 w Ratuszu Staromiejskim (ul. Rynek Staromiejski 1). Koszt udziału w wykładzie jest wliczony w cenę biletu wstępu.

Wydarzenie na Facebooku

dowiedz się więcej

Mikołajkowy Jarmark Pracy i Praktyk

Biuro Karier UMK zaprasza do udziału w cyklu spotkań Mikołajkowego Jarmarku Pracy i Praktyk. Stoiska informacyjne na wydziałach będzie można odwiedzać od 6 do 8 grudnia w godzinach 9:00-15:00.

6 grudnia przedstawiciele firm odwiedzą Wydział Matematyki i Informatyki, 7 grudnia - Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania, a 8 grudnia będzie można porozmawiać z nimi na Wydziale Chemii, Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, Wydziale Humanistycznym i Wydziale Prawa i Administracji.

Więcej informacji

dowiedz się więcej

YUFE Academy: sztuczna inteligencja

6 grudnia odbędzie się kolejny wykład organizowany przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu w ramach YUFE Academy.

Akademia YUFE to seria wykładów, warsztatów i zajęć organizowanych przez uczelnie zrzeszone w jednym z pierwszych uniwersytetów europejskich – konsorcjum YUFE (Young Universities for the Future of Europe). Wykłady związane są z 4 obszarami zainteresowań sojuszu: dobrostanem obywateli, cyfrowym społeczeństwem, tożsamością europejską oraz zrównoważonym rozwojem i prowadzone są w angielskim lub lokalnym języku partnerskiego uniwersytetu.

6 grudnia o godzinie 12:00 wykład w języku angielskim pt. "Artificial Intelligence, neurotechnologies and human augmentation" wygłosi prof. dr hab. Włodzisław Duch z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej. Wydarzenie będzie miało formułę hybrydową – stacjonarnie będzie można uczestniczyć w nim w sali nr 8 w Bibliotece Uniwersyteckiej, wykład będzie również transmitowany na YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=0j9vdn0tmoU

Więcej informacji

dowiedz się więcej

LOGOS: Jak pisać artykuły naukowe?

Zespół roboczy nr 2 IDUB UMK zaprasza studentów, studentki oraz doktorantów i doktorantki na szkolenie w ramach programu LOGOS. Najbliższe spotkanie odbędzie się 8 grudnia w Collegium Humanisticum.

Podczas zajęć, które poprowadzi dr Patryk Tomaszewski z Wydziału Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie, zaprezentowany zostanie rynek polskich czasopism punktowanych z różnych obszarów, ale przede wszystkim z nauk humanistycznych i społecznych. Omówiony zostanie proces publikacyjny z uwzględnieniem trudności, z jakimi w jego trakcie może zetknąć się młody badacz. Uczestnicy dowiedzą się również m.in. jaki jest czas oczekiwanie na publikację artykułu naukowego i jakimi kryteriami najczęściej kierują się recenzenci, czy warto publikować samodzielnie i jak wygląda rynek czasopism zagranicznych indeksowany w bazach Scopus i Web of Science.

Szkolenie pt. "Polityka publikacyjna polskich i zagranicznych czasopism naukowych. Jak pisać artykuły naukowe?" odbędzie się 8 grudnia (czwartek) w godzinach 17:30-19:30 w sali AB 1.07 w Collegium Humanisticum przy ul. W. Bojarskiego 1. Osoby chętne do udziału proszone są o dokonanie rejestracji poprzez formularz rejestracyjny: https://forms.office.com/e/xf173byhNd

dowiedz się więcej

Czwartek z filozofią: Czy warto kierować się intuicją?

W najbliższym Czwartku z filozofią dr Alicja Pietras z Uniwersytetu Śląskiego podejmie temat roli intuicji w poznaniu świata. Spotkanie odbędzie się 8 grudnia o godz. 18:30 w Dworze Artusa. Współorganizatorem wydarzenia jest Instytut Filozofii UMK.

Jednym z istotnych problemów filozoficznych jest pytanie o źródła naszego poznania, a filozofowie spierają się o ważność i pewność jego poszczególnych rodzajów. Intuicja jako sposób poznania rzeczywistości odrębny zarówno od poznania zmysłowego jak i wyłącznie rozumowego bardzo długo była niedoceniana przez naukę. Traktowano ją jako coś mistycznego, niezrozumiałego, zbyt mocno zabarwionego emocjami (każdy z nas słyszał o tzw. intuicji kobiecej), by można jej było zaufać. Tymczasem najnowsze badaniach w ramach nauk kognitywnych zaczynają pomału odczarowywać ten – jak się okazuje – jeden z podstawowych sposobów ludzkiego poznania.

Wydarzenie na Facebooku

dowiedz się więcej

Filozofia poza Akademią. Co nam dają nowe media?

Towarzystwo Naukowe w Toruniu zaprasza wszystkich zainteresowanych na dyskusję poświęconą roli nowych mediów w rozpowszechnianiu wiedzy i kultury filozoficznej. Współorganizatorem wydarzenia jest Instytut Filozofii UMK, a patronat medialny objął podcast "Pogawędnik filozoficzny".

W dyskusji udział wezmą: Filip Bilyi (Uniwersytet Śląski, twórca kanału "Filozofia tak bardzo" na YouTube, współautor internetowych streamów filozoficznych), Adam Grzeliński (Uniwersytet Mikołaja Kopernika, redaktor kwartalnika "Ruch Filozoficzny", pomysłodawca cyklu "Czwartki z Filozofią" w toruńskim Dworze Artusa), Alicja Pietras (Uniwersytet Śląski; autorka bloga filozoficznego "Filozofia codzienności", redaktorka półrocznika "Folia Philosophica", współautorka internetowych streamów filozoficznych) i Marcin T. Zdrenka (Uniwersytet Mikołaja Kopernika; twórca podkastu "Pogawędnik filozoficzny", redaktor "Ruchu Filozoficznego").

Spotkanie odbędzie się 9 grudnia o godz. 13:00 w siedzibie Towarzystwa Naukowego w Toruniu (ul. Wysoka 16).

Więcej informacji

dowiedz się więcej

Czy jedna książka zmieniła losy świata?

Wydział Nauk Historycznych zaprasza uczniów i studentów na wykład dr Alicji Bartnickiej z Instytutu Historii i Archiwistyki pt. "Czy jedna książka zmieniła losy świata? Wokół fenomenu "Mein Kampf" Adolfa Hitlera". Spotkanie odbędzie się 15 grudnia o godz. 10:00 w auli AB 1.22 w Collegium Humanisticum.

Chyba nie ma dziś na świecie osoby, która nie słyszałaby o "Mein Kampf" Adolfa Hitlera. Książka, która wciąż budzi skrajne emocje, już w czasach narodowego socjalizmu została nazwana "biblią nazistów". Nic zresztą dziwnego, bo "Mein Kampf" była przede wszystkim nośnikiem narodowosocjalistycznych idei, w imię których Trzecia Rzesza walczyła na frontach II wojny światowej. O fenomenie tej pracy świadczyć może fakt, że odniosła sukces nie tylko na gruncie ideologicznym, lecz także propagandowym, politycznym czy komercyjnym.

W obliczu tych faktów pojawiają się pytania o to, czy rzeczywiście "Mein Kampf" mogła przyczynić się do przejęcia władzy przez Adolfa Hitlera? Czy Niemcy czytali "Mein Kampf" i świadomie podążyli ścieżką prowadzącą ku zagładzie? I wreszcie – czy Führer zapowiedział w niej nadchodzącą wojnę, a świat nic nie zrobił z tą wiedzą?

Na wykład obowiązują zapisy pod adresem izakuj@umk.pl lub pod numerem telefonu: 56 611 23 61.

Wydarzenie na Facebooku

dowiedz się więcej

LOGOS: Jak uniknąć plagiatu w publikacjach?

Zespół roboczy nr 2 IDUB UMK zaprasza studentów, studentki oraz doktorantów i doktorantki na szkolenie w ramach programu LOGOS. Kolejne spotkanie zaplanowano na 15 grudnia w Collegium Humanisticum.

Podczas zajęć, które poprowadzi dr Michał Leciak z Wydziału Prawa i Administracji, prowadzący przedstawi problemy praktyczne związane z ryzykiem plagiatu, które towarzyszy działalności publikacyjnej. Omówione zostaną zagadnienia odnoszące się do istoty plagiatu i jego właściwego definiowania. Istotnym elementem szkolenia będzie zakreślenie granic takiej aktywności piśmienniczej, która pozostaje zgodna ze standardami etycznymi oraz nie aktualizuje odpowiedzialności prawnej. Zostaną przy tym zaprezentowane mechanizmy odpowiedzialności karnej i dyscyplinarnej w przypadku przekroczenia wskazanych granic. Analizie zostaną jednocześnie poddane wybrane przypadki praktyczne.

Szkolenie pt. "Jak uniknąć plagiatu w działalności publikacyjnej?" odbędzie się 15 grudnia (czwartek) w godzinach 17:30-19:30 w sali AB 1.07 w Collegium Humanisticum przy ul. W. Bojarskiego 1. Osoby chętne do udziału proszone są o dokonanie rejestracji poprzez formularz rejestracyjny: https://forms.office.com/e/xf173byhNd

dowiedz się więcej

Event z każdej strony

Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK zaprasza na czwartą edycję wydarzenia "Event z każdej strony". Tematem przewodnim tegorocznego spotkania jest "Wstrzymać inflację - ruszyć event".

Uczestnicy spotkania postarają się odpowiedzieć na pytania o to, jak zatrzymać panującą inflację aby odnowić sektor eventowy i czy istnieje szansa, aby ten trudny czas przyczynił się do rozwoju w świecie eventów. Spotkanie organizowane jest przez studentów WNEiZ. Podczas spotkania zaproszeni prelegenci poruszą tematy, które zostały podzielone na trzy panele:

  • Toruń a Event
  • Ekonomia a Event
  • Influence marketing a Event

Spotkanie odbędzie się 21 grudnia o godz. 10:00 na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania.

Wydarzenie na Facebooku

Na stronach internetowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika są stosowane pliki „cookies” zgodnie z Polityką prywatności.
Ustawienia zaawansowane
Na stronach internetowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika są stosowane pliki „cookies” zgodnie z Polityką prywatności. Stosowane przez nas ciasteczka służą wyłącznie do poprawienia funkcjonalności strony. Zbierane dane są przetwarzane w sposób zanonimizowany i służą do budowania analiz i statystyk, na podstawie których będziemy mogli dostosować sposób prezentowanych treści do ogólnych potrzeb użytkowników oraz podnosić ich jakość. W tym celu korzystamy z narzędzi Google Analytics, CUX i Facebook Pixel. Poniżej możliwość włączenia/wyłączenia poszczególnych z nich.
  włącz/wyłącz
Google Analitics

Korzystamy z narzędzia analitycznego Google Analytics, które umożliwia zbieranie informacji na temat korzystania ze stron Portalu (wyświetlane podstrony, ścieżki nawigacji pomiędzy stronami, czas korzystania z Portalu)

CUX

Korzystamy z narzędzia analitycznego CUX, które pozwala na rejestrowanie odwiedzin na stronach Portalu.

Facebook Pixel

Korzystamy z narzędzia marketingowego Facebook Pixel, które umożliwia gromadzenie informacji na temat korzystania z Portalu w zakresie przeglądanych stron.