Wydarzenia: Listopad 2022

dowiedz się więcej

Ekslibrisy drzeworytowe - wystawa w bibliotece

Ekslibrisy drzeworytowe Andrzeja Bortowskiego ze zbiorów Mieczysława Bielenia to tytuł pierwszej w tym roku akademickim wystawy, przygotowanej przez Bibliotekę Uniwersytecką w Toruniu, której wernisaż odbędzie się 7 października o godz. 13:00 w Bibliotece na II piętrze.

Andrzej Bortowski  to wybitny toruński malarz i grafik, uczeń Tymona Niesiołowskiego, Jerzego Hoppena i Wojciecha Jakubowskiego.  Urodził się w 1938 roku w Kościerzynie. W 1940 wraz z matką został wywieziony na Syberię. Jego ojciec w pierwszych dniach wojny został aresztowany przez Niemców i rozstrzelany. Ewakuowany wraz z matką i rodzinami żołnierzy polskiej armii Andersa do Iranu w roku 1942, do kraju powrócił w 1948.  W roku 1957 ukończył Liceum Technik Plastycznych w Bydgoszczy. W latach 1957–1962 studiował na Wydziale Sztuk Pięknych grafikę pod kierunkiem prof. Jerzego Hoppena.

Swoje prace Andrzej Bortowski eksponował na wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Prace artysty znajdują się w państwowych i prywatnych kolekcjach krajowych i zagranicznych, m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Gdańsku oraz w University Library w Cambridge w Wielkiej Brytanii. Ekslibrisy drzeworytnicze i miedziorytnicze są zachowane również w Gabinecie Zbiorów Graficznych Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu.

Ekslibrisy Andrzeja Bortowskiego charakteryzują się doskonale opanowanym warsztatem. Autor do perfekcji opanował technikę drzeworytu. Jego niezwykle delikatna i precyzyjna kreska jest przemyślana i z góry zaplanowana. Nie ma tu przypadkowości. W jego pracach odnajdziemy bogactwo tematów, symboli i skrótów myślowych, które doskonale dopasowuje do każdego właściciela tego małego dzieła sztuki, jakim jest ekslibris.

Na wystawie zostaną zaprezentowane 23 plansze z łącznie 159 ekslibrisami autorstwa Andrzeja Bortowskiego. Wystawa ma na celu przekrojowe ukazanie i podsumowanie drzeworytniczej działalności artysty w zakresie ekslibrisu.

Właścicielem pokazywanej kolekcji jest Mieczysław Bieleń – bibliotekarz, bibliofil, kolekcjoner i pasjonat sztuki ekslibrisu. Niniejsza wystawa, zorganizowana pierwotnie przez Bibliotekę Publiczną w Dzielnicy Ochota m.st. Warszawy, prezentowana była w Warszawskiej Galerii Ekslibrisu od grudnia 2021 r. do stycznia 2022 r. z okazji stulecia Towarzystwa Bibliofilów Polskich w Warszawie (1921—2021).

Kuratorem wystawy, którą będzie można oglądać do 13 listopada, jest Elżbieta Hudzik z Gabinetu Zbiorów Graficznych BU UMK.

dowiedz się więcej

O korzyściach z czytania bajek

3 listopada Książnica Kopernikańska zaprasza na panel dyskusyjny o pożytkach płynących z opowiadania bajek. W wydarzeniu wezmą udział prof. Elżbieta Kruszyńska z Wydziału Humanistycznego, Agata Romaniuk i Małgorzata Swędrowska. Spotkanie rozpocznie się o godz. 12:30.

Ekspertki porozmawiają o czytaniu dzieciom i z dziećmi. Opowiedzą o tym, jak wybierać książki i przekształcić lekturę w ciekawą przygodę, do której dzieci będą chciały wracać. Uczestniczki panelu wspólnie zastanowią się nad korzyściami z lektury, nie tylko w obrębie poszerzania kompetencji językowych, wyobraźni, wyostrzania uwagi i innych procesów poznawczych, ale również w rozwoju kontaktów społecznych małego dziecka. Poruszone zostaną kwestie związane z odczytywaniem bajek w kontekście badań Brunona Bettelheima. Uczestniczki wezmą pod lupę współczesne bajki i zastanowią się nad tym, "czy to dobrze, że wilki dziś płaczą"? Dyskusję poprowadzi Jarosław Jarry Jaworski, a o pożytkach płynących z opowiadania bajek dyskutować będą:

 • Agata Romaniuk, autorka serii książek detektywistycznych dla dzieci (m.in. Kocia Szajka i fałszerze pierników, Kocia Szajka i duchy w teatrze), jako Pani Wieczorynka opowiada w Internecie improwizowane bajki na życzenie dzieci;
 • prof. Elżbieta Kruszyńska z Katedry Historii Literatury Polskiej i Tradycji Kulturowej Instytutu Literaturoznawstwa UMK, specjalizująca się w literaturze dziecięcej i młodzieżowej;
 • Małgorzata Swędrowska, popularyzatorka literatury dziecięcej, twórczyni koncepcji czytania wrażeniowego, czyli "smakowania" literatury wszelkimi zmysłami w grupie dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych.
Dyskusja będzie transmitowana również na facebookowym profilu Książnicy.

dowiedz się więcej

Listopadowy slam poetycki

6 listopada o godz. 18:00 odbędzie się drugi w sezonie slam poetycki. Na małą scenę klubu Od Nowa zaproszeni są wszyscy miłośnicy poezji.

Organizatorzy zapraszają do występowania, czytania wierszy, głosowania, komentowania i oklaskiwania. Dla najlepszych do zdobycia 100 zł, Kubeczek Obfitości od publiczności oraz nagroda niespodzianka od prowadzącej. Slam poprowadzi Justyna Kłosińska.

Więcej informacji można znaleźć w wydarzeniu na Facebooku.

dowiedz się więcej

Wokół zagadnień warsztatu artysty

Wydział Sztuk Pięknych zaprasza do udziału w konferencji naukowej "Wokół zagadnień warsztatu artysty: malarza, rzeźbiarza, architekta...", która odbędzie się 7-8 listopada 2022 r. w Bibliotece Uniwersyteckiej w Toruniu.

Celem konferencji jest integracja środowisk historyków sztuki, konserwatorów zabytków i artystów, a także badaczy reprezentujących nauki ścisłe w celu odtworzenia obrazu warsztatu i pracowni artysty ze szczególnym uwzględnieniem następujących tematów: materiały i techniki artystyczne, ewolucja procesu twórczego i realizacji dzieła, organizacja pracy, urządzenie pracowni i akcesoria niezbędne w procesie twórczym, charakterystyka konkretnych warsztatów,  traktaty artystyczne a praktyka artystyczna.

Propozycje tematów referatów wraz z jednostronicowymi abstraktami należy zgłaszać pocztą elektroniczną na adres: warsztatartysty@onet.pl do 30 września 2022 roku.

Więcej informacji

dowiedz się więcej

Listopad z regionalną żywnością

Między 7 a 14 listopada na stronie internetowej www.lokalna-zywnosc.pl będzie kolejna okazja do zakupów żywności od rolników z województwa kujawsko-pomorskiego. Zamówienie będzie można odebrać 17 listopada w jednym z trzech punktów w Toruniu lub skorzystać z dostawy do domu.

UMK jest partnerem pilotażowego programu Krótkiego Łańcucha Żywności, w ramach którego powstał sklep internetowy z lokalną żywnością. Podczas otwartych okienek zakupowych można zamówić produkty prosto od producentów z regionu, bez pośredników. W ofercie znajdują się zarówno sery, wędliny i przetwory produkowane z własnych surowców, jak i liczne produkty sezonowe. Na stronie internetowej przy każdym produkcie znajdują się krótkie opisy wyrobów i informacje o producentach. Oprócz dużej oferty przetworów warzywnych, owocowych i mięsnych, w asortymencie znajdują się również oleje, bio mąki, zioła i chleby. W tym miesiącu wśród nowych produktów znalazły się między innymi różne rodzaje miodów, świeże buraki, ziemniaki i brokuły oraz produkty z gęsiny.

Zamówienia będzie można odbierać 17 listopada w Auli UMK (w godz 15:00-16:00) lub w jednym z dwóch pozostałych punktów odbioru w Toruniu. Aby odebrać swoją paczkę, wystarczy podać imię, nazwisko i nr zamówienia. Dostawa do punktu jest bezpłatna.

Istnieje również możliwość dostawy zamówienia pod wybrany adres na terenie Torunia. Zamówienia od 200 zł dostarczane są gratis, a poniżej tej kwoty cena dostawy wynosi 20 zł. Wybierający tę opcję mogą spodziewać się realizacji zamówienia 17 listopada w godzinach 17:00-20:00.

Sklep internetowy Lokalna Żywność

dowiedz się więcej

Warsztaty z Sue Tonks

Centrum Przedsiębiorczości Akademickiej i Transferu Technologii UMK zaprasza do udziału w warsztacie "Budowanie relacji z pierwszym pracodawcą". Spotkanie będzie prowadzone w języku angielskim.

Interaktywne warsztaty odbywają się w ramach programu Inkubator Innowacyjności 4.0. Spotkanie będzie okazją do omówienia tego, jakie znaczenie ma zrobienie dobrego wrażenia w pierwszej pracy, jak budować pozytywne relacje i jak skutecznie rozwiązywać problemy. Studenci i studentki nauczą się także rozumieć swoją rolę i oczekiwania związane z pracą w zespole.

Warsztaty "Building Relationships with your First Employers" odbędą się 7 listopada o godz. 17:00 w klubie "Od Nowa" (ul. Gagarina 37a). Spotkanie poprowadzi Sue Tonks - mówczyni, trenerka i przedsiębiorczyni. Prowadzi warsztaty networkingowe przeplatane momentami komediowymi. Szkolenia "Jak najlepiej wykorzystać swoje doświadczenia networkingowe" przyniosły jej międzynarodowy rozgłos.

W warsztatach może wziąć udział 40 osób. Obowiązują wcześniejsze zapisy elektroniczne, a o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń: https://ankiety.umk.pl/v3/index.php/491783?lang=pl. Po warsztacie odbędzie się darmowy seans filmu "Iluzja" w Kinie “Niebieski Kocyk”.

Wydarzenie na Facebooku: https://fb.me/e/2ZJOHy4Cs

dowiedz się więcej

YUFE o zrównoważonym rozwoju #4

Eksperci i ekspertki z pięciu uniwersytetów YUFE: Uniwersytetu w Antwerpii, Unwersytetu w Bremen, Uniwersytetu Karola III w Madrycie, Uniwersytetu Wschodniej Finlandii i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu przygotowali serię wykładów poświęconych zrównoważonemu rozwojowi. Każde z tych wirtualnych spotkań pokaże inną perspektywę omawianego tematu. Cykl zatytułowano "Give earth a chance – paths to sustainable living".

Wykład zatytułowany "Sustainable development and poverty reduction – interconnected causes, multidisciplinary research and integrated policies" 9 listopada wygłoszą Esteban Nicolini (PhD) (University Carlos III of Madrid): Pierwsze dwie dekady XX wieku rzuciły środowiskom naukowym oraz politycznym wyzwanie polegające na przewartościowaniu ich celów i paradygmatów. Nowy scenariusz uwzględnia coraz większą liczbę dowodów na nieoczekiwane konsekwencje złożonych interakcji między działaniami człowieka, a zmianami w środowisku. Zrównoważony rozwój jest nie tylko użyteczną ideą dla określenia wspólnych celów i oczekiwań (uosabianych przez SDGs), ale także stanowi istotne odejście od wielu tradycyjnych metodologii naukowych i projektów politycznych. Jedną z jego głównych innowacji jest podejście multidyscyplinarne. W wystąpieniu omówiony zostanie sposób, w jaki cele ekonomiczne - takie jak zmniejszenie ubóstwa i nierówności - ulegają istotnej transformacji, gdy są rozumiane razem z innymi, a komplementarnymi celami nieekonomicznymi - takimi jak zachowanie różnorodności biologicznej i łagodzenie zmian klimatu.

Wykłady będą odbywały się w godz. 17:00-18:30. Wszystkie przeprowadzone zostaną w języku angielskim. Udział w nich jest bezpłatny, wymaga jednak rejestracji. Szczegółowy program, zapisy oraz informacje o ekspertach i ekspertkach znajdują się na stronie Uniwersytetu w Bremen.

dowiedz się więcej

Wystawa "Wizytówka" 2022

Wydział Sztuk Pięknych UMK zaprasza na wystawę "Wizytówka", na której prezentowane są prace uzdolnionych studentów i studentek, którzy zostali wyróżnieni nagrodami dydaktycznymi.

Wernisaż wystawy odbędzie się 9 listopada 2022 r. o godz. 17:00 w Galerii Dworzec Zachodni ACKiS Od Nowa (ul. Gagarina 37a). Wystawę będzie można zwiedzać stacjonarnie do 30 listopada 2022 r.

Więcej informacji

dowiedz się więcej

Świat Od Nowa: Zbigniew Parafianowicz

Zbigniew Parafianowicz, dziennikarz Dziennika Gazety Prawnej, autor nagradzanych książek o Ukrainie oraz najemnikach z Grupy Wagnera będzie gościem pierwszego jesiennego spotkania "Świata Od Nowa", które odbędzie się 9 listopada 2022 r. o godz. 20:00 w ACKiS Od Nowa.

Spotkanie będzie okazją do omówienia nowego reportażu Zbigniewa Parafianowicza "Śniadanie pachnie trupem", który opowiada o Ukrainie czasu wojny. Gość opowie m.in. o tym, jak wyglądały realia pierwszych tygodni wojny, dlaczego Rosjanie bombardują rosyjskojęzyczny Charków i kim są lemingi Putina.

Więcej w wydarzeniu na Facebooku

dowiedz się więcej

Wtorek z nauką #2: poznaj Program BioLAB

Wydział Nauk o Zdrowiu zaprasza na drugi w tym roku akademickim "Wtorek z nauką". Spotkanie z dr hab. inż. Anną Sławińską, prof. UMK odbędzie się  15 listopada o godz. 19:00 na platformie ClickMeeting.

Na najbliższy wykład Wydział Nauk o Zdrowiu zaprasza przede wszystkim studentki i studentów nauk biologiczno-chemicznych, biofizycznych i medycznych. Tematem spotkania będzie Program BioLAB, czyli oferta rocznego stażu w czterech amerykańskich instytutach naukowych. Więcej o ofercie Fundacji Fulbrighta opowie dr hab. inż. Anna Sławińska, prof UMK, która jest ambasadorką Fundacji.

Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego konieczna jest wcześniejsza rejestracja: https://wnozcmumk.clickmeeting.com/studencie-poznaj-program-biolab-oferta-fundacji-fulbrighta-dr-hab-inz-anna-slawinska?_ga=2.64591471.1553682035.1667072955-2016415176.1665518471.

Po wydarzeniu każdy uczestnik biorący udział w wykładzie otrzymuje certyfikat.

dowiedz się więcej

Randki z nauką

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu po raz trzeci będzie gospodarzem "naukowych szybkich randek". Spotkanie naukowców z dziennikarzami będzie połączone ze szkoleniem z zakresu komunikacji naukowej i odbędzie się 16 listopada.

Projekt Rzecznicy Nauki, w ramach którego "naukowe randki" odbywają się w całej Polsce, służy inicjowaniu i wzmacnianiu współpracy pomiędzy naukowcami i dziennikarzami. Jego kluczowy moment – spotkania przedstawicieli obu środowisk w niezobowiązującej formule "szybkich randek" – niesie wiele korzyści dla obu stron. Dziennikarze mogą uzyskać bezpośredni dostęp do sprawnych w przekazywaniu wiedzy naukowców (potencjalnych nowych ekspertów dla mediów), co ułatwia budowanie bazy sprawdzonych kontaktów, może również stanowić inspirację do kolejnych publikacji. Ponadto dzięki jednoczesnemu spotkaniu z kilkunastoma naukowcami, reprezentantami różnych dziedzin nauki, przedstawiciele redakcji w krótkim czasie (1,5-2 godziny) otrzymają dużą dawkę wiedzy i porcję tematów do późniejszej realizacji. Dla badaczy "szybkie randki" z dziennikarzami stanowią doskonałą okazję, by zainteresować media – w tym redakcje mediów uniwersyteckich - przedmiotem swoich badań, dają też szansę przećwiczenia własnych umiejętności prezentowania wiedzy.

W "szybkich randkach" może wziąć udział maksymalnie 12 naukowców i taka sama liczba dziennikarzy. Formuła zakłada 7-10-minutowe rozmowy każdego naukowca z każdym dziennikarzem w systemie rotacyjnym - po jednej rundzie następuje sygnał dźwiękowy i uczestnicy wymieniają się rozmówcami.

Poza spotkaniem "randkowym" organizatorzy zapewniają badaczom i badaczkom z UMK darmowe 4-godzinne szkolenia "Ars Mollis" z zakresu umiejętności miękkich w komunikacji naukowej.

dowiedz się więcej

XXI Kujawsko-Pomorski Dzień GIS

Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMK w Toruniu zaprasza w środę 16 listopada 2022 roku na XXI Kujawsko-Pomorski Dzień GIS. Spotkanie rozpocznie się o godz. 10:00 na WNoZiGP (ul. Lwowska 1, sala nr 201).

W ramach tegorocznego święta geoinformacji, które powraca po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią Covid-19, zaplanowano wykłady oraz warsztaty praktyczne. Podczas trzech sesji wystąpień zaprezentowane zostaną przykłady praktycznego wykorzystania narzędzi geoinformatycznych w realizacji wybranych działań oraz wdrożone projekty i rozwiązania.

W programie XXI Dnia GIS znalazły się następujące prelekcje:

 • wykorzystanie GIS na rzecz obronności kraju na przykładzie 6SOG
 • GIS – zastosowanie w praktyce
 • Voxly – Portal Informacji Przestrzennej
 • GIS w audycie krajobrazowym
 • partycypacja społeczna w planowaniu przestrzennym
 • GIS w IT – najpopularniejsze kierunki rozwoju
 • GIS w badaniach przyrodniczych
 • system monitoringu zamieszczenia światłem nocnego nieba w Toruniu
 • atlas Biegów Województwa Kujawsko-Pomorskiego
 • warsztaty praktyczne związane z wykorzystaniem oprogramowania QGIS

Program wydarzenia: http://www.gisday.umk.pl/gisday2022.htm

dowiedz się więcej

Śniadanie biznesowe #10: Od świnki skarbonki do Anioła Biznesu

Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania zaprasza na kolejną edycję Śniadania Biznesowego. Spotkanie odbędzie się stacjonarnie 16 listopada o godz. 8:30 w murach Wydziału (ul. Gagarina 13a).

Śniadanie biznesowe to cykliczne wydarzenie organizowane na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania od listopada 2019 roku. Spotkania te stanowią wspaniałą okazję do nawiązania nowych kontaktów, wymiany doświadczeń i wiedzy z praktykami biznesu, a przy okazji dają możliwość zapoznania się z bogatą ofertą studiów podyplomowych oferowanych przez nasz Wydział. W wydarzeniu zwykle udział biorą przede wszystkim lokalni przedsiębiorcy, nastawieni na nawiązywanie nowych relacji biznesowych oraz poszerzanie swojej wiedzy.

Prelegentką w trakcie tego wydarzenia będzie Malwina Nowacka-Smolicka, która opowie o tworzeniu skutecznych modeli biznesowych, pozwalających pozyskać inwestorów.

Uwaga! Obowiązuje ograniczona liczba miejsc! Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale niezbędna jest wcześniejsza rejestracja: https://app.evenea.pl/event/sb10/

Wydarzenie na Facebooku

dowiedz się więcej

YUFE o zrównoważonym rozwoju #5

Eksperci i ekspertki z pięciu uniwersytetów YUFE: Uniwersytetu w Antwerpii, Unwersytetu w Bremen, Uniwersytetu Karola III w Madrycie, Uniwersytetu Wschodniej Finlandii i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu przygotowali serię wykładów poświęconych zrównoważonemu rozwojowi. Każde z tych wirtualnych spotkań pokaże inną perspektywę omawianego tematu. Cykl zatytułowano "Give earth a chance – paths to sustainable living".

16 listopada wykład pt. "How climate change drives biodiversity loss – and how to counteract it" poprowadzi Prof. Dr. Martin Diekmann z University of Bremen: Na Ziemi doświadczamy obecnie ubożenia ilości gatunków w bezprecedensowym tempie. Ten kryzys różnorodności biologicznej dotyczy również Niemiec i innych części Europy. Czynniki powodujące te zmiany są wielorakie: utrata naturalnych siedlisk, intensywniejsze użytkowanie gruntów, stosowanie pestycydów i zbyt dużej ilości nawozów, ale także w coraz większym stopniu zmiana klimatu. Istnieje coraz więcej dowodów na to, że rośliny i zwierzęta już reagują na zmienione reżimy temperatury i opadów, a w najbliższej przyszłości będą to robić w coraz większym stopniu.

W prezentacji zostaną przedstawione główne zmiany w różnorodności biologicznej i ich przyczyny, z wykorzystaniem danych pochodzących zarówno z długoterminowych obserwacji, jak i eksperymentów, z uwzględnieniem roślin, ptaków, owadów i innych grup zwierząt. Chociaż skutki zmian klimatu dla roślin i zwierząt są negatywne, to niektóre z gatunków mogą na nich skorzystać.

Prowadzący wykład wyciąga wniosek, że nie jest jeszcze za późno, aby podjąć środki zaradcze w celu powstrzymania utraty różnorodności biologicznej.

Wykłady będą odbywały się w godz. 17:00-18:30. Wszystkie przeprowadzone zostaną w języku angielskim. Udział w nich jest bezpłatny, wymaga jednak rejestracji. Szczegółowy program, zapisy oraz informacje o ekspertach i ekspertkach znajdują się na stronie Uniwersytetu w Bremen.

dowiedz się więcej

"IV Władza" w Kotłowni

Instytut Dyskursu i Dialogu zaprasza na bezpłatne warsztaty z edukacji medialnej dla studentek i studentów, które odbędą się 16 listopada o godz. 19:00 w Ośrodku Aktywności Studenckiej "Kotłownia".

Uczestniczki i uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z mechanizmami funkcjonowania nowych i tradycyjnych mediów oraz zdobyć wiedzę na temat mechanizmów, które decydują o tym, co jest publikowane, a co przemilczane w mediach. Warsztaty zostaną dopełnione rozgrywką gry planszowej "IV władza", w której gracz wciela się w rolę redaktora naczelnego określonej redakcji. Jego zadaniem jest dokonywanie mądrych wyborów i podejmowanie trudnych kompromisów tak, aby redakcja stanowiła rzetelne źródło informacji.

Wydarzenie na Facebooku

dowiedz się więcej

Wieczór Toruński w Książnicy Kopernikańskiej

Prof. dr hab. Roman Czaja będzie gościem kolejnego Wieczoru Toruńskiego w Książnicy Kopernikańskiej. Spotkanie będzie poświęcone związkom Torunia z Hanzą - największą średniowieczną organizacją kupiecką w północnej Europie.

Podczas spotkania prof. dr hab. Roman Czaja z Instytutu Historii i Archiwistyki UMK opowie o roli, jaką w działalności Hanzy odgrywał w XIV-XV wieku Toruń i jego mieszkańcy. Będzie mowa o uczestnictwie torunian w zjazdach hanzeatyckich i zlecanych przez nie misjach dyplomatycznych, a także o udziale toruńskich kupców w zarządzaniu placówkami handlowymi, m.in. słynnym kantorem Hanzy w Brugii.

Prelekcja odbędzie się dziś (17 listopada) w Książnicy Kopernikańskiej przy ul. Słowackiego 8. Początek o godz. 17.00. Wstęp jest bezpłatny.

dowiedz się więcej

Dołącz do prelegentów TKG!

Studenci i studentki z Instytutu Nauk o Kulturze Wydziału Humanistycznego zapraszają do udziału w Toruńskiej Konferencji Groznawczej.

Głównym tematem konferencji naukowej są gry wideo. Organizatorzy zachęcają również do tworzenia prac oraz dyskusji na temat różnic między platformami oraz ich wpływów na gry i graczy, a także statusu dzisiejszego gracza i jego praktyk.

Wśród proponowanych tematów znajdują się:

 • gry cyfrowe jako medium;
 • wpływ gier na współczesny krajobraz medialny;
 • gry w ujęciu historycznym;
 • różnice pomiędzy platformami rozgrywki;
 • współczesne społeczności graczy;
 • praktyki współczesnych graczy.

Konferencja naukowa odbędzie się w Toruniu na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, w Collegium Maius (ul. Fosa Staromiejska 1a) 18 listopada 2022 r. O szczegółach dotyczących planu wystąpień organizatorzy poinformują nie później niż tydzień przed wydarzeniem.

Abstrakty wraz z afiliacją należy nadsyłać do 18 września 2022 r. na adres e-mail: konferencjatkg@gmail.com. Maksymalna długość abstraktu to 250 wyrazów. Kontakt z organizatorami: konferencjatkg@gmail.com.

dowiedz się więcej

Rocznice kopernikańskie na konferencji

Książnica Kopernikańska zaprasza na 15. konferencję z cyklu "Zabytki toruńskie młodego pokolenia". Jej tematem będą koncepcje kopernikańskich rocznic, a w śród prelegentów znajdą się naukowcy z UMK.

Wyprzedzając rok wielkich rocznic kopernikańskich (1473-1543-2023) zgromadzeni na konferencji będą rozmawiać o historycznych obchodach lat 1943 (także 1953) i 1973, o ideologii obecnej od zawsze w kształtowaniu wizerunku wielkiego astronoma i architekta Wszechświata i o artystycznych kreacjach, stanowiących wyraz postrzegania Kopernika i jego dzieła, ale też ducha epoki.

Podczas obrad poruszone zostaną wątki mitu i banalizacji bohatera, jego instrumentalizacji dla celów propagandy, schematów myślowych dotyczących rozumienia narodowości i pamięci. Autorzy podejmując różnorodną tematykę: od historii pamięci począwszy, przez teatr i film, architekturę i przestrzeń miasta, pomniki, pamiątki, aż po drugie życie obiektów związanych z obchodami, ukazują nie tyle oblicza samego Mikołaja Kopernika, a organizatorów jego jubileuszy, ponieważ ukazują sposób myślenia o bohaterze w danym czasie. Celem konferencji jest - poprzez przedstawienie faktów, ideologii i kreacji kopernikańskich rocznic - skłonienie uczestników do refleksji, kim Mikołaj Kopernik jest dla nas dzisiaj?

Obrady odbędą się 19 listopada w siedzibie Książnicy przy ul. Słowackiego 8 między 9:00 a 16:00. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Harmonogram konferencji można sprawdzić na stronie Książnicy Kopernikańskiej.

dowiedz się więcej

Wystawa w Muzeum Uniwersyteckim

21 listopada br. o godz. 18:00 w Muzeum Uniwersyteckim w Toruniu przy pl. Rapackiego 1 odbędzie się wernisaż wystawy pt. "Kazimierz Głaz. Malarstwo".

Ekspozycja obejmuje 55 prac – litografii i gwaszy należących do cyklu "Istota Rzeczy". Prace zostały namalowane w latach 1968–2005 i są kontynuacją nagrodzonego na IV Biennale Młodych Artystów w Paryżu (w 1965 r.) cyklu "Impresje Moskiewskie". Niniejsza wystawa to sensybilistyczne spojrzenie artysty na sztukę bizantyjską, z którą zetknął się w 1962 r. Aktualnie Kazimierz Głaz mieszka i tworzy w Toronto w Kanadzie.

Organizatorami ekspozycji, przygotowanej z okazji II Ogólnopolskiego Zjazdu Badaczy Polonii, są Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu, Towarzystwo Przyjaciół Archiwum Emigracji oraz Województwo Kujawsko-Pomorskie. Wystawa będzie prezentowana do 28 kwietnia 2023 r. Wstęp wolny.

dowiedz się więcej

XX Towarzyski Turniej Brydżowy Par

Program Absolwent UMK i Fundacja Amicus UMK zaprasza na XX Towarzyski Turniej Brydżowy Par, który odbędzie się 27 listopada w godz. 9:00-14:30.

Turniej odbywa się dwa razy w roku – w marcu i w listopadzie. Pierwszy turniej odbył się 5 listopada 2011 z inicjatywy Jakuba Wośki, absolwenta informatyki UMK.

Zgłoszenia przyjmowane są parami. Co najmniej jedna osoba z pary musi posiadać Kartę Absolwenta UMK, legitymację studenta UMK lub ucznia Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu.

Turniej zostanie rozegrany w sali nr 1A na 1. piętrze Wydziału Teologicznego UMK w Toruniu przy ul. Gagarina 37.

Aby wziąć udział w turnieju, należy wypełnić zgłoszenie (do 22.11.2022) i uiścić opłatę wpisową (na miejscu):
 • 20 zł dla posiadaczy Karty Absolwenta UMK lub legitymacji studenta UMK
 • 25 zł dla pozostałych osób
 • Uczniowie ULO UMK: bez opłat

W celu ograniczenia jednorazowych naczyń plastikowych osoby, które przyjdą z własnym kubkiem i łyżeczką mogą skorzystać ze zniżki 5zł.

Szczegóły i zapisy: www.absolwent.umk.pl/turniej-brydzowy

Wydarzenie na Facebooku

dowiedz się więcej

Listopadowy wieczór wspomnień

Dziekan Wydziału Nauk Historycznych prof. dr hab. Stanisław Roszak zaprasza na kolejny z cyklu Listopadowy wieczór wspomnień pt. "Warsztat naukowy Mistrza i Ucznia. Wspomnienia i opowieści", który odbędzie się 29 listopada 2022 r. o godz. 16:00 w sali Rady Wydziału Nauk Historycznych C.039.

Podczas spotkania obecni będą mogli porozmawiać o tym jak kształtowali swój warsztat naukowy Mistrzowie, zarówno ci, którzy już odeszli, jak i ci, którzy żyją i są aktywni zawodowo. Uczestnicy poruszą również temat osobistego modelowania kompetencji, w zależności od wieku, szkół i tradycji, tematu zainteresowań badawczych.

"Sam warsztat chcielibyśmy potraktować bardzo szeroko, z jednej strony spoglądając m.in. na te jego elementy, które pozwalają zbierać i utrwalać dane jak np. fiszki - informują organizatorzy. - Z drugiej natomiast na te, które służyły wymianie myśli między badaczami czyli np. korespondencję. W tym szerokim kontekście, ciekawym problemem będzie również to jak warsztat naszych Mistrzów, a jak nasz, wpływa na kształt pozostających po badaczach spuściznach archiwalnych."

Spotkanie poprowadzą dr Magdalena Wiśniewska-Drewniak i dr Hadrian Ciechanowski z Instytutu Historii i Archiwistyki.

Na stronach internetowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika są stosowane pliki „cookies” zgodnie z Polityką prywatności.
Ustawienia zaawansowane
Na stronach internetowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika są stosowane pliki „cookies” zgodnie z Polityką prywatności. Stosowane przez nas ciasteczka służą wyłącznie do poprawienia funkcjonalności strony. Zbierane dane są przetwarzane w sposób zanonimizowany i służą do budowania analiz i statystyk, na podstawie których będziemy mogli dostosować sposób prezentowanych treści do ogólnych potrzeb użytkowników oraz podnosić ich jakość. W tym celu korzystamy z narzędzi Google Analytics, CUX i Facebook Pixel. Poniżej możliwość włączenia/wyłączenia poszczególnych z nich.
  włącz/wyłącz
Google Analitics

Korzystamy z narzędzia analitycznego Google Analytics, które umożliwia zbieranie informacji na temat korzystania ze stron Portalu (wyświetlane podstrony, ścieżki nawigacji pomiędzy stronami, czas korzystania z Portalu)

CUX

Korzystamy z narzędzia analitycznego CUX, które pozwala na rejestrowanie odwiedzin na stronach Portalu.

Facebook Pixel

Korzystamy z narzędzia marketingowego Facebook Pixel, które umożliwia gromadzenie informacji na temat korzystania z Portalu w zakresie przeglądanych stron.