Wydarzenia: Czerwiec 2022

dowiedz się więcej

Książki dla dzieci i młodzieży z Ukrainy

Wydział Chemii przedłuża zbiórkę książek ukraińskich, które zostaną przekazane dzieciom i młodzieży z Ukrainy. Akcja jest prowadzona w porozumieniu z fundacją Emic.

Organizatorzy podkreślają, że zbiórka została przedłużona bezterminowo. Książki można zostawiać na Wydziale Chemii w pojemnikach przy szatni.

Koordynatorką zbiórki jest dr hab. Magdalena Barwiołek, prof. UMK (mbarwiolek@umk.pl).

dowiedz się więcej

Wiosna z Wydziałem Nauk Historycznych

Mecz badmintona pomiędzy prof. dr. hab. Stanisławem Roszakiem i dr. hab. Radosławem Biskupem, prof. UMK będzie zwieńczeniem atrakcji, które na 1 czerwca przygotował Wydział Nauk Historycznych. Wydarzenie adresowane jest do społeczności szkół średnich oraz studentów i studentek.

Dzień Wydziału Nauk Historycznych zainauguruje wykład dr. Piotra Pranke i mgr. Mariusza Ciszaka "Wikingowie, Wielka Lechia i świat popkultury". Zaraz po nim dr hab. Maciej Krotofil, prof. UMK opowie o "Wojnie o barszcz". Przed południem uczestnicy i uczestniczki będą mieli okazję podziwiać historyczne stroje zaprezentowane podczas wyjątkowego pokazu mody. Na terenie za Collegium Humanisticum odbędą się warsztaty "O barszczu ukraińskim w plenerze", po których dr Mateusz Popek i Szymon Mosakowski opowiedzą "Co Nathan Drake i Indiana Jones mają wspólnego z prawdziwymi archeologami". O 14:00 w holu Collegium Humanisticum rakiety do gry w badmintona skrzyżują dziekan Wydziału Nauk Historycznych prof. dr hab. Stanisław Roszak i dr hab. Radosław Biskup, prof. UMK. Godzinowy plan wydarzeń można znaleźć na plakacie.

Na wykłady i warsztaty obowiązują zapisy. Chętni powinni zgłosić swój udział, pisząc na adres izakuj@umk.pl lub dzwoniąc na numer tel. 56 611 23 61.

dowiedz się więcej

Życie i kosmos - spotkanie autorskie

Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika zaprasza na spotkanie promujące książkę "Kosmos i życie". Uczestnikami dyskusji będą autorzy: prof. Jan Kopcewicz, prof. Włodzisław Duch i prof. Andrzej Strobel.

Istnieją dwie koncepcje statusu życia we Wszechświecie. Jedna jest taka, że życie jest niezbyt ważną, raczej przypadkową ozdobą świata fizycznego, bez większego znaczenia dla globalnego, kosmicznego porządku. Koncepcja druga to przekonanie, że życie ma głębokie znaczenie w funkcjonowaniu Wszechświata. Druga koncepcja przejawia się szczególnie w tzw. zasadach antropicznych, które przyjmują, że model kosmologiczny Wszechświata powinien uwzględniać istnienie życia i rozumnego obserwatora. Faktem jest bowiem, że niektóre z warunków koniecznych do powstania życia mają charakter koincydencji kosmologicznych wiążących się z charakterystykami globalnymi Wszechświata.

Książka zawiera ogólne wiadomości na temat struktury i funkcjonowania Wszechświata oraz charakterystykę życia ziemskiego. Dyskutuje się także, czy życie podobne do ziemskiego występuje również w innych miejscach Kosmosu. Autorzy publikacji (biolog, fizyk, astronom) próbują odpowiedzieć na pytania: skąd wziął się Wszechświat? Jak ewoluuje? Jak powstało w nim życie i świadome istoty?

Spotkanie odbędzie się 2 czerwca 2022 r. o godz. 18:00 w Centrum Innowacyjnej Edukacji Młyn Wiedzy przy ul. Władysława Łokietka 5 (sala konferencyjna), a całość poprowadzi Winicjusz Schulz. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Transmisja na kanale YouTube CN Młyn Wiedzy:  https://youtu.be/jeeKsEFyZ-Q

dowiedz się więcej

Turniej dzikich drużyn

Uniwersyteckie Centrum Sportowe zaprasza pracowników, doktorantów i studentów do udziału w turnieju "dzikich" drużyn piłki nożnej.

W rozgrywkach na zmniejszonym boisku mogą brać udział drużyny 7-osobowe (bramkarz i sześciu zawodników w polu) złożone z członków naszej społeczności akademickiej.

Turniej rozpocznie się w niedzielę 05 czerwca 2022 roku o godz. 10:00 na boisku Centrum. Ostateczna formuła rozgrywek zostanie podana po zakończeniu zgłoszeń, w zależności od liczby uczestniczących zespołów.

Zgłoszenia przyjmowane są do 1 czerwca 2022 roku za pomocą formularza Office 365.

dowiedz się więcej

Zgrany duet na scenie

Z okazji Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego Laboratorium św. Jana Pawła II oraz Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego i VIII Liceum Ogólnokształcące serdecznie zapraszają na spektakl "Zgrany Duet" w wykonaniu grupy teatralnej ZSPS i VIII LO.

Spektakl odbędzie się  7 czerwca o godz. 12:00 w sali amfiteatralnej  Centrum Dialogu im. Jana Pawła II w Toruniu  (pl. Frelichowskiego 1). Grupę teatralną tworzą uczniowie klasy 1T o profilu teatralno-dziennikarskim z ZSPS i VIII LO w Toruniu, którzy działają pod opieką nauczycieli: Moniki Jędrzejewskiej-Gmiterek, mgr Łukasza Urbańskiego, Teresy Węglikowskiej-Chachuły i ks. Łukasza Grzelaka. Sztuka pt. "Zgrany duet" opowiada o relacji św. Jana Pawła II z ks. Janem Twardowskim.

Plakat

dowiedz się więcej

Międzynarodowe spotkania na Wydziale Sztuk Pięknych

9 i 10 czerwca 2022 r. na Wydziale Sztuk Pięknych (Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego) odbędzie się "Drugie Spotkanie Uczestników, Partnerów oraz Przyjaciół Bałkańsko-Egejskiego Projektu Dendrochronologicznego".

Bałkańsko-Egejski Projet Dendrochronologiczny zajmuje się zastosowaniem dendrochronologii w badaniach cywilizacji południowo-wschodniej części Europy i wschodniego Śródziemnomorza. Podstawowym zamierzeniem Projektu jest absolutne datowanie kluczowych wydarzeń kształtujących historię kultur wschodniego basenu Morza Śródziemnego za pomocą dendrochronologii.

W "Drugim Spotkaniu Uczestników, Partnerów oraz Przyjaciół Bałkańsko-Egejskiego Projektu Dendrochronologicznego" wezmą udział naukowcy z różnych ośrodków, m. in.: z Turcji, Stanów Zjednoczonych, Hiszpanii i Grecji. Podczas spotkania uczestnicy i goście opowiedzą o swojej działalności naukowej, przedstawią wyniki prac badawczych, a następnie omówią plany badawcze na ostatni rok realizacji Projektu oraz możliwości kontynuowania współpracy w kolejnych latach.

Projekt jest finansowany przez NCN (Maestro 8), a realizacją od 2017 r. zajmuje się Wydział Sztuk Pięknych. Kierownikiem Projektu jest prof. Tomasz Ważny, a wykonawcami są dr Anastaaia Christopoulou oraz mgr Barbara Gmińska-Nowak.

Program wydarzenia

Szczegółowe informacje

dowiedz się więcej

Wystawa w Ratuszu Staromiejskim

Do 28 sierpnia można oglądać wystawę pt. "Mój świat cudów. Waldemar (Wojtek) Woźniak. Malarstwo, asamblaż, rysunek." Kuratorami wystawy w Ratuszu Staromiejskim jest Anna Kroplewska-Gajewska i dr hab. Tomasz de Rosset, prof. UMK.

Jak wskazuje kurator wystawy, dr hab. Tomasz de Rosset, prof. UMK: "obrazy – olejne na płótnie czy też akwarelowe albo pastelowe na papierze – dowodzą silnie ogromnej wrażliwości kolorysty, asamblaże zaś i kolaże zestawiane z wycinków papierowych i z różnorodnych, na ogół znalezionych na plaży morskiej drewien, muszli, skorup, piór oraz zasuszonych roślin, a także innych przedmiotów, a w tym narzędzi kuśnierskiego warsztatu jego ojca, nacechowane są specyficznym sentymentem. Były one wielokrotnie pokazywane na ważnych wystawach, przyniosły autorowi liczne nagrody."

Więcej informacji

dowiedz się więcej

Ukraina 2022: wyzwania czasu wojny

Katedra Bezpieczeństwa Społecznego i Kulturowego Wydziału Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie UMK zaprasza do udziału w dyskusji „Ukraina 2022: wyzwania czasu wojny”. Wydarzenie odbędzie się 13 czerwca w godz. 15:00-16:30 w sali 32 w budynku Wydziału (ul. Batorego 39L w Toruniu).

Uczestnikami dyskusji będą: prof. dr hab. Iryna Matiasz, wiodąca specjalistka na Wydziale Stosunków Międzynarodowych i Polityki Zagranicznej Instytutu Historii Narodowej Akademii Nauk Ukrainy oraz prezes Naukowego Towarzystwa Historii Dyplomacji i Stosunków Międzynarodowych (Kijów, Ukraina), dr Natalia Mykytczuk, docent w Katedrze Stosunków Międzynarodowych Dnieprzańskiego Uniwersytetu Narodowego (Dniepr, Ukraina), mgr Ludmyła Kryva, dyrektor Centrum Edycji Naukowych i Współpracy Międzynarodowej Międzyregionalnej Akademii Zarządzania Personelem (Kijów, Ukraina), Katarzyna Michalska z Europejskiego Centrum Współpracy Młodzieży oraz Punktu Informacyjno-Doradczego Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego dla obywateli Ukrainy (Toruń, Polska). Moderatorem spotkania będzie dr hab. Antonina Kozyrska, prof. UMK, kierownik Katedry Bezpieczeństwa Społecznego i Kulturowego.

Wydarzenie zostało objęte patronatem toruńskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych oraz czasopisma „Nowa Polityka Wschodnia”.

Więcej informacji na stonie www.ukraina.umk.pl

dowiedz się więcej

Kiermasz Książki Regionalnej

Toruński Oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, Biblioteka Uniwersytecka UMK oraz Książnica Kopernikańska zapraszają na VIII Toruński Kiermasz Książki Regionalnej. Wydarzenie odbędzie się 14 czerwca 2022 r. w siedzibie Książnicy przy ul. Słowackiego 8. Kiermasz potrwa od godz. 10:00 do 18:00. Wstęp jest bezpłatny.

TKKR to okazja, aby zaopatrzyć się w wartościowe książki, które nierzadko trudno już znaleźć w księgarniach. Będą to tytuły poświęcone "małym ojczyznom" - Pomorzu Zachodniemu i Wschodniemu, Warmii i Mazurom, Powiślu oraz województwu kujawsko-pomorskiemu.

W ramach Kiermaszu odbędzie się szereg wydarzeń towarzyszących:

 • godz. 10:30 - "Po co nam regionalizm i regionalna tożsamość?"- debata z udziałem prof. Marii Lewickiej, prof. Cezarego Obracht-Prondzyńskiego i dr. Huberta Czachowskiego
 • godz. 12:00 - wręczenie Nagrody Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego dla Najlepszej Książki o Tematyce Regionalnej
 • godz. 12:30 - "Apostołowie Afryki" - spotkanie z prof. Michałem Białkowskim i Moniką Dejneko-Białkowską, redaktorami książki poświęconej Wandzie Błeńskiej i kardynałowi Adamowi Kozłowieckiemu
 • godz. 14:00 - "Tajemnice toruńskich kamienic" - spotkanie z prof. Michałem Pszczółkowskim, autorem publikacji "Toruńska kamienica czynszowa 1850-1914"
 • godz. 16:00 - "Przepis na książki o dawnym Toruniu" - spotkanie z Katarzyną Kluczwajd
 • godz. 17:00 - "Komiks regionalny"

Od godz. 13:00 do 14:00 swoje książki będzie podpisywać Robert Małecki, autor bestsellerowych powieści kryminalnych, związany z naszym regionem.

Więcej informacji

dowiedz się więcej

Kopernik pod lupą

Książnica Kopernikańska zaprasza na wykład online, który 15 czerwca poprowadzi prof. dr hab. Krzysztof Mikulski z Wydziału Nauk Historycznych UMK.

Toruński naukowiec omówi następujące zagadnienia:

 • Mikołaj Kopernik - Polak czy Niemiec?
 • Przodkowie i rodzice Astronoma
 • Genealogia Koperników
 • Pochodzenie nazwiska Kopernik
 • Dom rodzinny w Toruniu
 • Życie prywatne Mikołaja Astronoma
 • Miejsce spoczynku Astronoma
 • Drugi pogrzeb Mikołaja Kopernika

Link do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/378054000969587

Wykład otwiera cykl prelekcji popularnonaukowych "Mikołaj Kopernik w kulturze pamięci". Zostanie zaprezentowany na facebookowym profilu Książnicy Kopernikańskiej. Początek o godz. 18:00.

Organizatorzy wykładu: Centrum Badań Kopernikańskich UMK w Toruniu, Książnica Kopernikańska.

dowiedz się więcej

Żywność z lokalnego rynku

20 czerwca otwarto kolejne okienko zakupowe Lokalnej Żywności. Produkty od lokalnych rolników i producentów można będzie zamawiać do 27 czerwca do godziny 12:00. Odbiór zamówień będzie możliwy w trzech lokalizacji na terenie Torunia.

Sklep internetowy Lokalna Żywność powstał w ramach kujawsko-pomorskiego pilotażu programu Krótkiego Łańcucha Żywności, którego UMK jest partnerem. Podczas comiesięcznych okienek zakupowych można zamówić produkty prosto od rolników z regionu. W ofercie znajdą się zarówno sery oraz przetwory i wędliny, produkowane z własnych surowców, jak i przetwory i miody. Na stronie znajdują się nie tylko opisy produktów, ale także informacje o producentach. Oprócz dużej oferty przetworów warzywnych, owocowych i mięsnych, w asortymencie znajdują się również oleje, BIO mąki, zioła i chleby. Wśród nowych produktów można znaleźć zestawy pierogów o różnych smakach, pieczony paszter ze śledzia i powidła z rabarbaru.

Zamówienia będzie można odbierać 30 czerwca w Auli UMK (w godz 15:00-16:00) lub w jednym z dwóch pozostałych punktów odbioru w Toruniu.

Więcej informacji

dowiedz się więcej

Między tradycją a nowoczesnością

Wydział Sztuk Pięknych zaprasza na wystawę "Między tradycją a nowoczesnością. Stanisław Kośmiński - rzeźba i snycerstwo". Wernisaż odbędzie się 23 czerwca o godz. 17:00 w Muzeum Toruńskiego Piernika przy ul. Strumykowej 4.

Wystawa jest prezentacją wybranych prac artysty z minionych 9 lat, a więc od czasu ukończenia magisterskich studiów na kierunku rzeźba na Wydziale Sztuk Pięknych. W twórczości Stanisława Kośmińskiego drewno stanowi nie tylko podstawowy i ulubiony materiał rzeźbiarski, ale stało się istotnym środkiem wypowiedzi artystycznej.

Wystawa ukazuje autorskie realizacje o zróżnicowanej skali i formie, zestaw ponad 20 form piernikarskich powstałych w wyniku współpracy z Muzeum Toruńskiego Piernika. Ponadto  przedstawia dokumentację prac plenerowych oraz wybór z dokumentacji licznych prac rekonstrukcyjnych przy zabytkowych obiektach wykonywanych w ramach prac konserwatorskich. Widzowie zobaczą także pracownię snycerską, która przybliży proces twórczy i samo rzemiosło snycerskie.

Wystawa będzie prezentowana od 24 czerwca do 31 grudnia 2022 r. w Muzeum Toruńskiego Piernika. Kuratorami wystawy są Małgorzata Mikulska-Wernerowicz i Krzysztof Lewandowski.

Na stronach internetowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika są stosowane pliki „cookies” zgodnie z Polityką prywatności.
Ustawienia zaawansowane
Na stronach internetowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika są stosowane pliki „cookies” zgodnie z Polityką prywatności. Stosowane przez nas ciasteczka służą wyłącznie do poprawienia funkcjonalności strony. Zbierane dane są przetwarzane w sposób zanonimizowany i służą do budowania analiz i statystyk, na podstawie których będziemy mogli dostosować sposób prezentowanych treści do ogólnych potrzeb użytkowników oraz podnosić ich jakość. W tym celu korzystamy z narzędzi Google Analytics, CUX i Facebook Pixel. Poniżej możliwość włączenia/wyłączenia poszczególnych z nich.
  włącz/wyłącz
Google Analitics

Korzystamy z narzędzia analitycznego Google Analytics, które umożliwia zbieranie informacji na temat korzystania ze stron Portalu (wyświetlane podstrony, ścieżki nawigacji pomiędzy stronami, czas korzystania z Portalu)

CUX

Korzystamy z narzędzia analitycznego CUX, które pozwala na rejestrowanie odwiedzin na stronach Portalu.

Facebook Pixel

Korzystamy z narzędzia marketingowego Facebook Pixel, które umożliwia gromadzenie informacji na temat korzystania z Portalu w zakresie przeglądanych stron.