Wydarzenia: Marzec 2023

dowiedz się więcej

Dyplom 2022 - wystawa

Wydział Sztuk Pięknych UMK zaprasza do Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu na wystawę wyróżnionych prac dyplomowych studentek i studentów kierunków: grafika, architektura wnętrz, malarstwo, sztuka mediów i edukacja wizualnej, konserwacja i restauracja dzieł sztuki, ochrona dóbr kultury, krytyka artystycznej.

Na wystawie pokazane zostaną prace 42 absolwentek i absolwentów Wydziału, reprezentujące różne podejścia do sztuki: artystyczne, konserwatorskie i badawcze. Są one owocem kilkuletniego dojrzewania artystycznego i intelektualnego oraz rezultatem współpracy z merytorycznymi opiekunami. Autorzy najlepszych dyplomów zostaną uhonorowani medalami, nagrodami oraz wyróżnieniami.

Otwarcie wystawy odbędzie się 17 lutego 2023 r. o godz. 18:00. Kuratorką wystawy jest Katarzyna Adaszewska, a koordynatorkami Matylda Hinc i Paulina Kuhn. Wystawę będzie można zwiedzać do 12 marca 2023 r.

Wydarzenie na Facebooku

dowiedz się więcej

Żywność od lokalnych producentów

Od 27 lutego do 6 marca na stronie internetowej www.lokalna-zywnosc.pl otwarte będzie okienko zakupowe dla amatorów zdrowej żywności od rolników z województwa kujawsko-pomorskiego. Zamówienie będzie można odebrać 9 marca w jednym z trzech punktów w Toruniu lub skorzystać z dostawy do domu.

UMK jest partnerem pilotażowego programu Krótkiego Łańcucha Żywności, w ramach którego powstał sklep internetowy z lokalną żywnością. Podczas otwartych okienek zakupowych można zamówić produkty prosto od producentów z regionu, bez pośredników. W ofercie znajdują się zarówno sery, wędliny i przetwory produkowane z własnych surowców, jak i liczne produkty sezonowe. Na stronie internetowej przy każdym produkcie znajdują się krótkie opisy wyrobów i informacje o producentach.

Oprócz dużej oferty przetworów warzywnych, owocowych i mięsnych, w asortymencie znajdują się również oleje, bio mąki, zioła i chleby. W tym miesiącu wśród nowych produktów znalazły się między innymi jogurt z musem truskawkowym, wędzone żeberka i wątrobianka.

Zamówienia będzie można odbierać 9 marca w Auli UMK (w godz 15:00-16:00) lub w jednym z dwóch pozostałych punktów odbioru w Toruniu. Aby odebrać swoją paczkę, wystarczy podać imię, nazwisko i nr zamówienia. Dostawa do punktu jest bezpłatna.

Istnieje również możliwość dostawy zamówienia pod wybrany adres na terenie Torunia. Zamówienia od 200 zł dostarczane są gratis, a poniżej tej kwoty cena dostawy wynosi 20 zł. Wybierający tę opcję mogą spodziewać się realizacji zamówienia 9 marca w godzinach 17:00-20:00.

Sklep internetowy Lokalna Żywność

dowiedz się więcej

Tajemnice dawnego Gdańska

Biblioteka Uniwersytecka zaprasza na spotkanie z autorami książki "Dawny Gdańsk w rycinach z kolekcji pastora Johanna Jacoba Haselaua": Teresą Tylicką i prof. Jackiem Tylickim z Wydziału Sztuk Pięknych. Wydarzenie zaplanowano na 1 marca 2023 r. o godz. 13:00 w sali nr 8 Biblioteki Uniwersyteckiej.

Autorzy przybliżą słuchaczom sekrety XVIII-wiecznego Gdańska, odkryte dzięki rycinom i akwafortom związanym z topografią tego miasta, a kolekcjonowanym przez gdańszczanina Haselaua. Składają się na nie przede wszystkim plany, panoramy i weduty, w tym pokaźna kolekcja rycin Matthäusa Deischa powstałych według rysunków Friedricha Antona Augusta Lohrmanna. Pastor zawarł je w czterotomowym atlasie topograficznym z lat 1761-1765, obecnie przechowywanym w Archiwum Państwowym w Toruniu i opatrzył własnoręcznymi komentarzami.

Książka "Dawny Gdańsk w rycinach z kolekcji pastora Johanna Jacoba Haselaua" jest kontynuacją wcześniejszych publikacji i badań naukowych autorów, a także elementem towarzyszącym wystawie "Powrót do domu. Gdańsk w rycinach z kolekcji pastora Jana Haselaua", prezentowanej w Muzeum Narodowym w Gdańsku w 2022 roku.

Organizatorami są toruńska Biblioteka Uniwersytecka i Muzeum Narodowe w Gdańsku.

Plakat zapowiadający wydarzenie

dowiedz się więcej

Dzień Otwarty na Wydziale Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych

Wydział Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych UMK zaprasza na swój Dzień Otwarty. Wydarzenie zostało zaplanowane na 3 marca.

Pracownicy, Doktoranci i Studenci przygotowali 27 pokazów i zajęć laboratoryjnych prezentujących Nowoczesną Biologię – najnowszą aparaturę, współczesne metody badawcze i ich aplikacyjny charakter. Kandydatki i kandydaci, którzy myślą o studiach na Wydziale Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych, będą mieli okazję zapoznać się również z ofertą dydaktyczną, porozmawiania z osobami już studiującymi na wszystkich etapach kształcenia i omówienia z nimi praktycznych aspektów studiowania.

Wykaz zajęć

dowiedz się więcej

Dzień Polarny 2023

Centrum Badań Polarnych Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMK zaprasza do udziału w tegorocznym Dniu Polarnym. Spotkanie odbędzie się 8 marca w Auli UMK w godz. 10:45-14:00. Dla każdego uczestnika przewidywany jest drobny upominek.

Podczas wydarzenia zaplanowano kilka wykładów popularnonaukowych prowadzonych przez badaczy regionów polarnych oraz znanych podróżników, którzy eksplorowali te obszary. Dzięki temu uczestnicy będą mieli okazję posłuchać o współcześnie zachodzących w obszarach polarnych zmianach. Badacze i podróżnicy podzielą się również swoimi doświadczeniami zdobytymi w najdalszych zakątkach świata.

Organizatorzy ogłosili z tej okazji również konkurs fotograficzny "Świat śniegu i lodu", którego wyniki zostaną zaprezentowane podczas Dnia Polarnego. Więcej informacji: https://dzienpolarny.umk.pl/pages/Konkurs/

Ważne informacje i ramowy program wydarzenia oraz informacje o rezerwacji miejsc można znaleźć na stronie https://dzienpolarny.umk.pl/

dowiedz się więcej

Tydzień Mózgu 2023

Jak przebiega proces nauki mowy? Czy są ludzie bardziej lub mniej podatni na dezinformację? Jak aktywność i zdrowie psychiczne wpływają na pracę mózgu? Między innymi na te pytania odpowiedzą eksperci podczas wykładów i warsztatów organizowanych z okazji Tygodnia Mózgu w Toruniu i Bydgoszczy.

Światowy Tydzień Mózgu jest świętem, którego celem jest upowszechnianie wiedzy o mózgu i układzie nerwowym. Wiele miast w Polsce angażuje się w tym czasie w akcje edukacyjne, podczas których specjaliści i specjalistki mają szansę przedstawić aktualne wyniki badań w obszarze neuronauk. Wykłady, warsztaty i pokazy mają charakter otwarty, więc mogą wziąć w nich udział wszyscy zainteresowani.

Tydzień Mózgu, współorganizowany przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, potrwa od 13 do 19 marca 2023 r. W programie znajdzie się szereg wykładów, które wygłoszą badacze i badaczki z instytucji w całej Polsce. Zaproszeni goście zaprezentują łącznie dziewięć prelekcji, które odbędą się w Instytucie Psychologii UMK oraz w Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli i w Młynach Rothera w Bydgoszczy.

Podczas Tygodnia Mózgu zaplanowano również liczne warsztaty i pokazy. Dzieci w wieku 10-14 lat będą mogły wziąć udział w warsztatach "Co tam w nerwach piszczy? O układzie nerwowym". Dla chętnych zaplanowano trzy grupy warsztatowe, na które obowiązują zapisy. 18 marca odbędą się półgodzinne warsztaty dla dzieci między 8. a 14. rokiem życia na temat modeli mózgów.

Swój udział w warsztatach na temat wpływu aktywności i zdrowia psychicznego na pracę mózgu mogą zgłosić również seniorzy. Maksymalna liczba uczestników nie może przekroczyć 30 osób.

W Zespole Szkół nr 26 przy ul. Fałata 88/90 w Toruniu odbędą się natomiast warsztaty pn. "Prezentacja nowoczesnych technologii stosowanych w szkole do pracy z dziećmi z niepełnosprawnością". Przewidziano bloki tematyczne, podczas których będzie można dowiedzieć się więcej o komunikacji alternatywnej i podstawach działania ozobotów. Limit osób w każdej z trzech grup to 10 osób.

Dla wszystkich chętnych została przygotowana gra terenowa "Poznawanie tajemnic mózgu", która odbędzie się w sobotę i niedzielę między 10:00 a 15:00 w Instytucie Psychologii UMK przy ul. Gagarina 39 w Toruniu. Udział w zabawie mogą wziąć wszyscy, nie obowiązują zapisy i limity miejsc.

Dokładne informacje o terminach wydarzeń i zapisach na warsztaty można znaleźć na stronie Tygodnia Mózgu w Toruniu i Bydgoszczy: https://tydzienmozgu.umk.pl/. Organizatorami wydarzenia są Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu i Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy.

dowiedz się więcej

Konkursy NCBR: dobre praktyki

Centrum Przedsiębiorczości Akademickiej i Transferu Technologii zaprasza do udziału w wydarzeniu towarzyszącym spotkaniu Kujawsko-Pomorskiej Rady Regionalnej Przemysłu Przyszłości.

W ramach spotkania odbędą się wystąpienia ekspertów specjalizujących się w przygotowaniu oraz ocenie wniosków składanych do NCBR. Podczas wydarzenia będzie można obyć indywidualne konsultacje z ekspertami oraz członkami Kujawsko-Pomorskiej Rady Regionalnej Przemysłu Przyszłości.

Spotkanie "Konkursy NCBR i dofinansowanie na innowacje - kompendium dobrych praktyk" dla naukowców i przedsiębiorców zostało zaplanowane na 13 marca w godzinach 13:00-14:50 w Interdyscyplinarnym Centrum Nowoczesnych Technologii (ul. Wileńska 4, Toruń) w sali B 1.9 (konsultacje z ekspertami – sala B 1.8).

Osoby zainteresowane powinny wysłać zgłoszenia do 10 marca 2023 r. za pomocą formularza: https://ankiety.umk.pl/v3/index.php/219115?lang=pl

Ilość miejsc na spotkanie jest ograniczona – o zakwalifikowaniu do udziału w wydarzeniu będzie decydować kolejność zgłoszeń.

W sprawach organizacyjnych należy kontaktować się z dr Joanną Cywińską-Raczkowską (tel. 56 611 26 40, e-mail: innowacje@umk.pl).

dowiedz się więcej

"Per aspera ad astra…" - spotkanie z prof. Lubow Żwanko

Wydawnictwo Naukowe UMK, Katedra Ochrony Zdrowia Publicznego i Dobrostanu Zwierząt WNBiW UMK oraz Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu zapraszają na spotkanie autorskie na temat książki "Per aspera ad astra. Listy Leona Cienkowskiego (1822-1887)".

"Ojciec polskiej biologii", "ukraiński Pasteur", odkrywca szczepionki przeciw wąglikowi w Europie Wschodniej to bohater najnowszej książki autorstwa naukowców z Charkowa – prof. Lubow Żwanko i prof. Dmytra Kibkało. Publikacja "Per aspera ad astra. Listy Leona Cienkowskiego (1822–1887)" jest pierwszym w Polsce całościowym opracowaniem poświęconym życiu i działalności naukowej jednego z najwybitniejszych biologów XIX wieku, mikrobiologa, botanika, podróżnika. Jego życie to droga przez trudy i cierpienia do uznania, które zyskał m.in. dzięki genialnemu odkryciu w Charkowskim Instytucie Weterynaryjnym, przynosząc sławę swej nieistniejącej ojczyźnie.

O książce z autorką rozmawiać będzie prof. Jarosław Sobolewski – Kierownik Katedry Ochrony Zdrowia Publicznego i Dobrostanu Zwierząt na Wydziale Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych UMK. Spotkanie rozpocznie się 14 marca o godz. 13:00 w Bibliotece Uniwersyteckiej w Toruniu w sali nr 8.

Więcej informacji

dowiedz się więcej

Ogólnopolski Festiwal Pokazów Chemicznych

V Ogólnopolski Festiwal Pokazów Chemicznych odbędzie się 17 marca 2023 roku w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki Od Nowa w Toruniu.

Ogólnopolski Festiwal Pokazów Chemicznych organizowany od 2017 roku przez Studenckie Koło Naukowe Chemików działające na Wydziale Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Jest konkursem skierowanym do członków studenckich kół chemicznych działających na terenie całego kraju. W trakcie finałowej rozgrywki najlepsze koła naukowe chemików prezentują przed publicznością najefektowniejsze doświadczenia chemiczne i walczą o tytuł Mistrza Pokazów Chemicznych.

W tym roku po dwuletniej przerwie 17 marca odbędzie się V edycja tego konkursu. W trakcie Festiwalu obserwować będzie można 7 zespołów chwalących się swoimi doświadczeniami pokazowymi. Wydarzenie to zrzesza studentów z całej Polski oraz pozwala publiczności na obserwowanie nadzwyczajnych zjawisk w akompaniamencie zabawnych anegdot i miłej atmosfery.

Więcej informacji na stronie: https://www.facebook.com/FePoCh.UMK

dowiedz się więcej

Copernicada 2023

Siatkówka, pływanie, tenis stołowy i sztafeta to tylko niektóre dyscypliny, w których zmierzą się miłośnicy sportu podczas VII edycji Olimpiady Międzywydziałowej "Copernicada". Organizatorami wydarzenia są Samorząd Studencki UMK i Uniwersyteckie Centrum Sportowe.

Główną ideą Olimpiady Międzywydziałowej jest popularyzacja kultury fizycznej i zdrowego stylu życia oraz integracja społeczności akademickiej. Reprezentanci wydziałów mogą wybierać spośród trzynastu dyscyplin sportowych: siatkówka 4x4, koszykówka 3x3, pływanie, judo, piłka nożna, tenis stołowy, ergometr wioślarski, unihokej, badminton, sztafera 4x400 m, dwa ognie, szachy oraz e-sportowe rozgrywki w grę FIFA 23. Udział w zawodach mogą wziąć wszyscy chętni członkowie społeczności akademickiej.

Zapisy do Copernicady ruszyły 1 lutego, a formularz zgłoszeniowy jest dostępny na stronie https://copernicada.umk.pl. Przed zgłoszeniem należy zapoznać się z regulaminem imprezy. Olimpiada Międzywydziałowa odbędzie się między 18 marca a 19 maja 2023 r. według kalendarza rozgrywek.

dowiedz się więcej

YUFE Open Day

21 marca między 11:00 a 13:00 odbędzie się YUFE Open Day. Podczas wirtualnego spotkania uczestniczki i uczestnicy będą mieli okazję dowiedzieć się, czym jest sojusz YUFE i jakie możliwości oferuje.

Spotkanie będzie okazją, żeby poznać YUFE Student Journey - personalizowany program, dzięki któremu można realizować liczne kursy akademickie, zajęcia językowe, programy wspierające przedsiębiorczość i różne aktywności prospołeczne na dziewięciu europejskich uniwersytetach. Podczas spotkania o swoich doświadczeniach opowiedzą osoby, które zaangażowały się już w program i opowiedzą o tym, jak w praktyce wygląda tworzenie własnej ścieżki edukacyjnej.

Spotkanie YUFE Open Day zostało zaplanowane tak, by wszystkie osoby zainteresowane mogły poznać szczegóły programu YUFE Student Journey, do którego rekrutacja rozpoczyna się 3 kwietnia. W wiosennym naborze będą mogli wziąć udział studenci i studentki studiów I i II stopnia. Jedynym wymogiem jest znajomość języka angielskiego przynajmniej na poziomie B2. Osoby zakwalifikowane będą mogły rozpocząć zajęcia w pierwszym semestrze roku akademickiego 2023/2024.

Aby wziąć udział w YUFE Open Day, konieczna jest wcześniejsza rejestracja. Informacje o programie oraz terminy kolejnych spotkań dostępne są na stronie https://www.umk.pl/yufe/studia/

dowiedz się więcej

Dni Nauki w Collegium Medicum

Collegium Medicum zaprasza uczniów i uczennice szkół ponadpodstawowych na Medicalia, które odbędą się między 27 marca a 1 kwietnia.

Organizatorzy przygotowali 20 warsztatów organizowanych w pracowniach i laboratoriach, do których na co dzień dostęp mają tylko wybrani. Dokładny plan wydarzeń można sprawdzić na stronie Collegium Medicum. Na wszystkie warsztaty obowiązują zapisy, które potrwają do 24 marca.

dowiedz się więcej

Przedświąteczne okienko zakupowe

Od 27 marca do 3 kwietnia na stronie internetowej www.lokalna-zywnosc.pl otwarte będzie okienko zakupowe dla amatorów zdrowej żywności od rolników z województwa kujawsko-pomorskiego. Zamówienie będzie można odebrać 6 kwietnia w jednym z trzech punktów w Toruniu lub skorzystać z dostawy do domu.

UMK jest partnerem pilotażowego programu Krótkiego Łańcucha Żywności, w ramach którego powstał sklep internetowy z lokalną żywnością. Podczas otwartych okienek zakupowych można zamówić produkty prosto od producentów z regionu, bez pośredników. W ofercie znajdują się zarówno sery, wędliny i przetwory produkowane z własnych surowców, jak i liczne produkty sezonowe. Na stronie internetowej przy każdym produkcie znajdują się krótkie opisy wyrobów i informacje o producentach.

Oprócz dużej oferty przetworów warzywnych, owocowych i mięsnych, w asortymencie znajdują się również oleje, bio mąki, zioła i chleby. W tym miesiącu wśród nowych produktów znalazły się między innymi wielkanocne baranki, owieczki i kurki z masła, pasztet zapiekany z żurawiną lub grzybami oraz gotowy bigos lub flaki w litrowych słoikach.

Zamówienia będzie można odbierać 6 kwietnia w Auli UMK (w godz 15:00-16:00) lub w jednym z dwóch pozostałych punktów odbioru w Toruniu. Aby odebrać swoją paczkę, wystarczy podać imię, nazwisko i nr zamówienia. Dostawa do punktu jest bezpłatna.

Istnieje również możliwość dostawy zamówienia pod wybrany adres na terenie Torunia. Zamówienia od 200 zł dostarczane są gratis, a poniżej tej kwoty cena dostawy wynosi 20 zł. Wybierający tę opcję mogą spodziewać się realizacji zamówienia 6 kwietnia w godzinach 17:00-20:00.

Sklep internetowy Lokalna Żywność

dowiedz się więcej

Wiosenny nabór do Radia Sfera

27 marca Radio Sfera zaprasza studentów i studentki na spotkanie rekrutujące nowych członków zespołu redakcyjnego.

Dołączenie do Radia Sfera to niepowtarzalna okazja na rozpoczęcie przygody i zdobycie dziennikarskiego doświadczenia. Na spotkanie może przyjść każdy zainteresowany, niezależnie od studiowanego kierunku. Zespół stanowią osoby o zróżnicowanych zainteresowaniach, dlatego każdy może znaleźć coś dla siebie.

Więcej informacji w wydarzeniu na Facebooku.

Spotkanie odbędzie się 27 marca w Domu Studenckim nr 8 (ul. Gagarina 17, wejście głównym wejściem obok portierni, na parterze pierwszy korytarz w lewo, drzwi z napisem "redakcja") od godz. 19:00.

dowiedz się więcej

Kopernik też był humanistą! Dni Otwarte WH UMK

Wydział Humanistyczny UMK zaprasza szkoły ponadpodstawowe i całą społeczność UMK na Dni Otwarte. Humaniści otworzą swoje drzwi dla gości 29 marca (w Collegium Maius) i 30 marca (w Collegium Humanisticum).

29 marca o godz. 9:00 dziekan Wydziału Humanistycznego, dr hab. Violetta Wróblewska, prof. UMK przywita wszystkich przybyłych. Następnie mgr Ewa Konopa opowie o ofercie Wydziału Humanistycznego dla przyszłych studentek i studentów. O roli Samorządu Studenckiego opowie przewodniczący Przemysła Dylewski. Następnie serie krótkich wykładów wygłoszą wykładowcy: dr hab. Marzenna Cyzman-Eid, prof. UMK, dr hab. Rafał Moczkodan, prof. UMK, dr Marzenna Wiśniewska i dr Agnieszka Markuszewska.

Collegium Humanisticum zaprasza zainteresowanych naukami humanistycznymi na spotkania w czwartek, 30 marca. O 10:30 odbędzie się pierwszy zaplanowany na ten dzień wykład, który wygłosi dr hab. Rafał Toczko, prof. UMK. Zebrani będą mogli również usłyszeć na temat działań Fundacji Amicus, która inspiruje i angażuje młodzież akademicką w wolontariat, warsztaty i konkursy. Dr Natalia Marcinkowska opowie o "Roli edukacji w rozwoju społeczeństwa Ameryki Łacińskiej i Karaibów". Dni otwarte zakończy wykład dr. Marcina Skibickiego pt. "Francja w obrazach zaklęta. French touch w języku reklamy XIX i XX wieku".

Dokładny harmonogram wydarzenia

Wydarzenie na Facebooku

dowiedz się więcej

Dzień Otwarty na Wydziale Chemii

29 marca 2023 r. w godzinch od 10:00 do 14:00 Wydział Chemii zaprasza chętnych na swój Dzień Otwarty.

Goście będą mieli okazję zobaczyć pokazy chemiczne przygotowane przez studentki i studentów Studenckiego Koła Naukowego Chemików. Organizatorzy przygotowali trzy pokazy: o 10:30, 11:30 i 12:30. W programie zaplanowano również dwie strefy. Jedna z nich dotyczy nauki i biznesu, a w drugiej będzie można dowiedzieć się więcej o wyjazdach zagranicznych w ramach Erasmus+ i porozmawiać ze studentami z zagranicy. Na uczestniczki i uczestników Dnia Otwartego na Wydziale Chemii będą czekać również warsztaty specjalistyczne i prezentacje kierunków prowadzonych na Wydziale: chemia ogólna, medyczna, kosmetyczna, kryminalistyczna oraz chemia i technologia żywności.

Organizatorzy zapewniają, że nie zabraknie dobrej zabawy, konkursów i czasu na relaks.

Więcej informacji

dowiedz się więcej

Drzwi Otwarte na Wydziale Sztuk Pięknych

30 marca między 10:00 a 14:00 przedstawiciele siedmiu kierunków prowadzonych na Wydziale Sztuk Pięknych UMK czekają na zainteresowanych w wydziałowych salach i pracowniach trzech budynków zlokalizowanych w Toruniu przy ulicach Sienkiewicza 30/32 oraz Szosie Bydgoskiej 50/56.

Kandydatki i kandydaci będą mieli okazję dowiedzieć się więcej na temat architektury wnętrz, grafiki, malarstwa, sztuki mediów i edukacji wizualnej, konserwacji i restauracji dzieł sztuki, krytyki artystycznej i historii sztuki.

Więcej informacji

dowiedz się więcej

Czwartek z filozofią

W ramach kolejnego spotkania z cyklu „Czwartek z filozofią” dr Agnieszka Bandura wprowadzi nas w aktualną tematykę tzw. zoe-estetyki i przedstawi przemiany, jakim ulegała kategoria „życia” w historii estetyki oraz w sztuce współczesnej. 

Wydarzenie odbędzie się 30 marca o godz. 18:30 w Sali Malinowej (II piętro) Dworu Artusa.

Życie (a szerzej to, co żywe) zwykło być wykorzystywane jako element naśladowany i dekoracyjny w sztukach wizualnych. Formy życia są coraz częściej wykorzystywane jako tworzywo sztuki, a nawet traktowane w kategoriach współtwórców (w bioarcie, sztuce nowych mediów, sztuce transgenicznej). Takim praktykom towarzyszy filozoficzna i estetyczna refleksja nad nieludzkimi formami życia, ich ograniczeniami i możliwościami.

Dr Agnieszka Bandura (Zakład Estetyki IF UWr ASP im. E. Gepperta we Wrocławiu) – wykładowczyni, estetyczka, pszczelarka. Zainteresowana związkami i wzajemnymi inspiracjami pomiędzy teorią a praktyką artystyczną (zwłaszcza aktualną) oraz przyrodą i kulturą.

 

dowiedz się więcej

Historia mody: "I Bóg stworzył Bardotkę"

Centrum Sztuki Współczesnej zaprasza na pierwszą część opowieści o Brigitte Bardot i jej czasach. Wykład dr. Krzysztofa Trojanowskiego, prof. UMK z Wydziału Humanistycznego odbędzie się 31 marca o godz. 18:00.

Najpopularniejsza i najbardziej pożądana gwiazda francuskiego kina, symbol obyczajowych zmian, ikona zmysłowości i nowoczesnej mody. Brigitte Bardot budziła wielkie emocje przez dwie dekady swojej filmowej kariery i wciąż intryguje jako bezkompromisowa obrończyni praw zwierząt.

Lansowany przez nią minimalistyczny styl był powszechnie kopiowany na całym świecie: odsłaniające ramiona dekolty i szerokie spódnice w kratkę z podkreślającym wąską talię paskiem, baleriny i buty za kolano, minispódniczki i długie hipisowskie sukienki z wzorzystych materiałów, kostiumy bikini i garnitury o męskim kroju, włosy zebrane w koński ogon i wysoko upięty kok. Oryginalne stroje tworzyli dla niej awangardowi projektanci: Jacques Esterel i Paco Rabanne, ale przy wyjątkowych okazjach gwiazda nosiła także kreacje z domów mody Coco Chanel, Christiana Diora czy Jacques’a Heima.

Spotkanie na żywo w Czytelni CSW (wstęp wolny) i transmisja na Facebooku Centrum Literatury CSW.

Wydarzenie na Facebooku

Na stronach internetowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika są stosowane pliki „cookies” zgodnie z Polityką prywatności.
Ustawienia zaawansowane
Na stronach internetowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika są stosowane pliki „cookies” zgodnie z Polityką prywatności. Stosowane przez nas ciasteczka służą wyłącznie do poprawienia funkcjonalności strony. Zbierane dane są przetwarzane w sposób zanonimizowany i służą do budowania analiz i statystyk, na podstawie których będziemy mogli dostosować sposób prezentowanych treści do ogólnych potrzeb użytkowników oraz podnosić ich jakość. W tym celu korzystamy z narzędzi Google Analytics, CUX i Facebook Pixel. Poniżej możliwość włączenia/wyłączenia poszczególnych z nich.
  włącz/wyłącz
Google Analitics

Korzystamy z narzędzia analitycznego Google Analytics, które umożliwia zbieranie informacji na temat korzystania ze stron Portalu (wyświetlane podstrony, ścieżki nawigacji pomiędzy stronami, czas korzystania z Portalu)

CUX

Korzystamy z narzędzia analitycznego CUX, które pozwala na rejestrowanie odwiedzin na stronach Portalu.

Facebook Pixel

Korzystamy z narzędzia marketingowego Facebook Pixel, które umożliwia gromadzenie informacji na temat korzystania z Portalu w zakresie przeglądanych stron.