Wydarzenia: Maj 2024

dowiedz się więcej

Spotkanie autorskie z Januszem L. Wiśniewskim

W ramach XXI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek Program Absolwencki i Biblioteka Uniwersytecka zapraszają na spotkanie autorskie z Januszem Leonem Wiśniewskim, autorem bestsellerowych książek (m.in. "Samotność w sieci", "Stany splątane"), torunianinem uhonorowanym "Katarzynką" oraz ambasadorem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Spotkanie odbędzie się 8 maja o godz. 17:00 w Bibliotece Uniwersyteckiej (ul. Gagarina 13, II piętro). Wydarzenie poprowadzi prof. dr hab. Maciej Wróblewski z Instytutu Literaturoznawstwa WH UMK.

Pisarz opowie o swoich książkach, w tym przede wszystkim o ostatnim zbiorze opowiadań "Stany splątane", i inspiracjach, które doprowadziły do jego powstania. Autor uchyli także rąbka tajemnicy o najnowszym wydawnictwie, które ukaże się niebawem.

Na miejscu będzie można kupić książki autora.

Więcej informacji

Z uwagi na obowiązujący na terenie całego kraju 2. stopień alarmu BRAVO, osoby spoza UMK będą proszone o okazanie dokumentu tożsamości i wpisanie się na listę uczestników.

dowiedz się więcej

Arktyka w Europie Wschodniej - konferencja

Katedra Literatury, Kultury i Mediów Niemieckiego Obszaru Językowego UMK we współpracy z Malaurie Institute for Arctic Research Monaco-UVSQ zaprasza do udziału w Konferencji "Arctic in Eastern and Central Europe", która odbędzie się w Collegium Humanisticum 9-10 maja 2024 roku.

Wyobrażenia o Arktyce pobudzały wyobraźnię Europejczyków od czasów antycznych, ale dopiero od końca XVII wieku zaczęto systematycznie gromadzić o niej wiedzę. Ważną rolę w tych działaniach odegrali niemieccy protestanci, którzy - inspirowani ideami pietyzmu i Ewangelickiej Jednoty Braterskiej - stopniowo rozszerzali obszar swojej pracy misyjnej o daleką północ. Motywacje ekonomiczne z kolei przyświecały Holendrom, Francuzom, Baskom i Anglikom zaangażowanym w połów wielorybów i Duńczykom zainteresowanym rozszerzaniem swoich wpływów kolonialnych.

Odkrycia geograficzne, wielorybnictwo, misje, kolonizacja i handel, a wreszcie chęć zdobywania wiedzy u początków XIX wieku doprowadziły do nasilenia cyrkulacji myśli, ludzi i dóbr między Europą a jej peryferiami na Północy – Grenlandią, Spitsbergenem, Islandią, Wyspami Owczymi i Laponią. Organizatorami podróży misyjnych i ekspedycji badawczych byli uczeni i ludzie handlu z Europu Zachodniej, ale uczestnikami wypraw i autorami relacji z podróży byli też zdobywcy i badacze z Europy Wschodniej. To oni byli w znacznej mierze odpowiedzialni za kształtowanie recepcji wiedzy o Arktyce na Wschodzie, ich dzieła wypełniały szlacheckie biblioteki i były omawiane w czasie naukowych debat w towarzystwach naukowych, a przywiezione obiekty trafiały do kolekcji w gabinetach osobliwości.

Celem konferencji jest dyskusja nad recepcją wiedzy o Arktyce w Europie Wschodniej, odpowiedź na pytanie o jej uwarunkowania geograficzne, odbiorców, pobudki, jakie przyświecały różnym grupom społecznym i wyznaniowym w ich zainteresowaniu tematyką arktyczną. Punktem wyjścia będą kontakty naukowe i wyznaniowe, uwarunkowania ekonomiczne, mobilność, działania misyjne mniejszości wyznaniowych, rozwój prasy i cyrkulacja wiedzy.

Program wydarzenia

dowiedz się więcej

Konferencja "Neuroróżnorodność - rzadkie zespoły genetyczne"

Instytut Nauk Pedagogicznych UMK zaprasza na konferencję naukową "Neuroróżnorodność - rzadkie zespoły genetyczne". Sympozjum odbędzie się 9 maja w godz. 9:00-14:30 w budynku przy ul. Lwowskiej 1 w Toruniu.

Do udziału w ogólnopolskiej konferencji zaproszeni są m.in. naukowcy, specjaliści pracujący z dziećmi i młodzieżą z rzadkimi zespołami genetycznymi, lekarze, psychologowie i pedagodzy specjalni oraz osoby pracujące w organizacjach pozarządowych. O 12:30 odbędą się warsztaty dla studentów i studentek, na które złoży się pięć zajęć z zakresu terapii i wspierania dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami.

Konferencję otworzą dr hab. Ditta Baczała, prof. UMK, mgr Alicja Golon i mgr Aleksandra Sadowska-Krajewska. Następnie swoje wystąpienia przedstawią specjaliści, którzy omówią ważne aspekty dotyczące różnych metod nauczania, pracy i terapii dla osób z rzadkimi zespołami genetycznymi.

Szczegółowy program konferencji

Konferencja jest bezpłatna. Link do zapisów

dowiedz się więcej

Pierwsza wystawa w Sekcji Sztuk Pięknych

Sekcja Sztuk Pięknych zaprasza na wystawę prac studentów i studentek Katedry Grafiki WSzP. Wernisaż wystawy odbędzie się 15 maja o godz. 12:30 w Bibliotece Uniwersyteckiej (ul. Gagarina 13).

Nazwa studenckiej przestrzeni wystawienniczej "Sekcja Sztuk Pięknych" to bezpośrednie nawiązanie do początków Wydziału Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Właśnie tak początkowo nazywała się jednostka założona przez przybyłych w 1945 roku wykładowców i artystów z Wilna, którymi byli Tymon Niesiołowski, Jerzy Hoppen, Stefan Narębski i Bronisław Jamontt.

SSP będzie miejscem wystaw prac studentów i studentek wszystkich kierunków Wydziału Sztuk Pięknych UMK. Pierwsza wystawa będzie prezentowała realizacje z pięciu pracowni, które składają się na Katedrę Grafiki: Pracowni Wklęsłodruku, Litografii, Grafiki Multimedialnej, Wypukłodruku i Serigrafii.

Plakat

dowiedz się więcej

Spotkanie SciProExtra

Wydział Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych zaprasza  na spotkanie SciProExtra, które będzie dotyczyło dziedzicznego podłoża raka jajnika. Wykład odbędzie się 15 maja o godz. 16:00 w sali nr I w budynku B WNBiW (ul. Lwowska 1), a wygłosi go dr Magdalena Cechowska z NZOZ Pracowni Genetyki Nowotworów w Toruniu.

Rak jajnika jest z jedną z najczęstszych przyczyn zgonów nowotworowych wśród kobiet w Polsce i na świecie. Pomimo rozwoju technik diagnostycznych, rozpoznanie raka jajnika we wczesnym stadium przysparza wiele trudności, również ze względu na mało specyficzne objawy. Należą do nich m.in. dyskomfort w podbrzuszu, ból w obrębie miednicy, wzdęcia, utrata apetytu, przez co rak jajnika określany jest często mianem "cichego zabójcy".

Patogeneza raka jajnika nie została jak dotąd w pełni wyjaśniona. Duży wpływ przypisuje się czynnikom środowiskowym, reprodukcyjnym, a także genetycznym. Ocenia się, że około 20 proc. wszystkich raków jajnika ma podłoże dziedziczne.

W wykładzie będzie można wziąć udział również zdalnie, za pośrednictwem aplikacji MS Teams: LINK

dowiedz się więcej

Spotkanie z Marcinem Ogdowskim

Instytut Socjologii zaprasza na spotkanie z pisarzem, dziennikarzem, blogerem, korespondentem wojennym Marcinem Ogdowskim autorem nowej książki zatytułowanej "Zabić Ukrainę. Alfabet rosyjskiej agresji". Spotkanie odbędzie się w 16 maja (czwartek) o godz. 16:30 w sali nr I na parterze Harmonijki (ul. Fosa Staromiejska 1a).

Autor jest absolwentem socjologii na UMK. Przez ostatnie lata wydał szereg książek o tematyce wojennej, w tym reportaż "zAfganistanu.pl. Alfabet polskiej misji" (2011) i powieści wojenne: "Ostatni świadek", "(Nie)potrzebni" i "Uwikłani". Jest współautorem albumów "Polski Afganistan" (2014) i "Irak, Afganistan 2003-2014. W naszej pamięci" (2016).  Od lat prowadzi blogi poświęcone konfliktom zbrojnym ­https://bezkamuflazu.pl/ oraz wcześniej www.zAfganistanu.pl.

Podczas spotkania połączonego z moderowaną dyskusją autor przedstawi kulisy pracy dziennikarskiej w warunkach wojennych, a także opowie o swoim medialno-socjologicznym wglądzie w konflikt rosyjsko-ukraiński.

Plakat

dowiedz się więcej

Czy stereotypy narodowe są starsze niż narody?

Instytut Filozofii UMK oraz Dwór Artusa zapraszają na kolejne spotkanie z cyklu "Czwartek z filozofią". 16 maja o godz. 18:30 wykład o stereotypach narodowych poprowadzi dr Emilia Olechnowicz.

Według dominującego we współczesnej nauce stanowiska pojęcie narodu pojawiło się dopiero w XVIII wieku, jako przyczyna powstania i produkt państw narodowych. Jednak już w drugiej połowie XVI wieku istniał w Europie projekt systematycznego wyobrażania wspólnot narodowych w ramach drukowanych ksiąg składających się z wizualnych i tekstualnych reprezentacji mieszkańców ówczesnego świata. Księgi te ujawniają przeświadczenia na temat poszczególnych narodów – powielane i podawane jako fakty – ale także wewnętrzne sprzeczności w owym systemie stereotypów.

Wydarzenie na Facebooku

dowiedz się więcej

Ptasi spacer na Bielanach

18 maja Kopernikański Ośrodek Integracji zaprasza na majowy ptasi spacer po Lasku Bielańskim. Będzie to okazja, by dowiedzieć się jakie gatunki ptaków można spotkać w okolicy oraz jak można im pomagać tak, by jednocześnie nie przeszkadzać.

Amatorów ptasich treli po okolicy oprowadzi Tomasz Brauze, doktor nauk biologicznych, zoolog i ornitolog. Spacer rozpocznie się o godz. 9:00 i potrwa ok. półtorej godziny.

Link do wydarzenia na Facebooku

dowiedz się więcej

Kreatywne warsztaty dla seniorów

Kopernikański Ośrodek Integracji zaprasza wszystkie osoby powyżej 60. roku życia na międzypokoleniowe i międzykulturowe warsztaty kreatywne, które będą połączone z badaniem naukowym.

Projekt przygotowany wspólnie z Katedrą Kognitywistyki opiera się na zajęciach tworzenia dzieł sztuki z wykorzystaniem tzw. suchych śmieci. Warsztaty zaplanowano jako cykl pięciu spotkań z osobami z zagranicy studiującymi na UMK. Pierwsze zajęcia odbędą się 20 maja o godz. 12:00 i będą odbywać się w poniedziałki w Kopernikańskim Ośrodku Integracji (ul. Olszewskiego 16).

Wydarzenie powiązane jest z projektem naukowym Katedry Kognitywistyki UMK, który bada wpływ takich spotkań na aktywność mózgu. Osoby uczestniczące będą miały okazję wziąć udział w innowacyjnym badaniu naukowym wykorzystującym technologię EEG. Celem badania jest poznanie sekretów funkcjonowania mózgu seniorów i seniorek. Zaangażowanie osób, które zdecydują się na udział w warsztatach pomoże badaczom zgłębić tajniki starzenia się mózgu i opracować nowe metody wsparcia w procesie starzenia się.

Wzięcie udziału w projekcie jest jednoznaczne ze zgodą na dwukrotne przeprowadzenie badań przed i po odbyciu warsztatów. Do wzięcia udziału w projekcie zaproszone są również osoby powyżej 60 roku życia, które nie są pracownikami UMK. Zgłoszenia będą przyjmowane do 15 maja osobiście w KOI (w godz. 9:00-15:00) lub mailowo na adres: koi@umk.pl. Kontakt w sprawie badań: tel. 691-851-106.

dowiedz się więcej

Lokalna Żwyność w maju

Od 20 do 27 maja (do godz. 12:00) na stronie internetowej www.lokalna-zywnosc.pl otwarte będzie okienko zakupowe dla amatorów zdrowej żywności od rolników z województwa kujawsko-pomorskiego. Zamówienie będzie można odebrać 29 maja w jednym z trzech punktów w Toruniu lub skorzystać z dostawy do domu.

UMK jest partnerem pilotażowego programu Krótkiego Łańcucha Żywności, w ramach którego powstał sklep internetowy z lokalną żywnością. Podczas otwartych okienek zakupowych można zamówić produkty prosto od producentów z regionu, bez pośredników. W ofercie znajdują się zarówno sery, wędliny i przetwory produkowane z własnych surowców, jak i liczne produkty sezonowe. Na stronie internetowej przy każdym produkcie znajdują się krótkie opisy wyrobów i informacje o producentach.

W tym miesiącu wśród produktów można znaleźć szeroką gamę wędzonych ryb różnego gatunku (m.in. pstrąg, pikling i karmazyn), a w sekcji warzyw, owoców i ziół dostawcy proponują świeżą rzodkiewkę, szczypior i oregano. W tym miesiącu do oferty dołączyły m.in. syrop z młodych pędów sosny, miks sałat z rukolą i dżem z truskawek. Jak zawsze do wyboru jest także wiele produktów mlecznych, wędlin, miodów i przetworów.

Zamówienia będzie można odbierać 29 maja w Auli UMK (w godz. 15:00-16:00) lub w jednym z dwóch pozostałych punktów odbioru w Toruniu. Aby odebrać swoją paczkę, wystarczy podać imię, nazwisko i numer zamówienia. Dostawa do punktu jest bezpłatna.

Istnieje również możliwość dostawy zamówienia pod wybrany adres na terenie Torunia. Zamówienia od 200 zł dostarczane są gratis, a poniżej tej kwoty cena dostawy wynosi 20 zł. Wybierający tę opcję mogą spodziewać się realizacji zamówienia 29 maja w godzinach 17:00-20:00.

Sklep internetowy Lokalna Żywność

dowiedz się więcej

Dni Nauki w Collegium Medicum

O tym, co w medycznym laboratorium piszczy, bulgocze i świeci będzie można przekonać się podczas tegorocznej edycji Medicaliów, które odbędą się 22-25 maja 2024 r. Przygotowane wydarzenia towarzyszą dwóm jubileuszom: 40-lecia istnienia medycyny w Bydgoszczy i 20-lecia powstania Collegium Medicum.

Festiwal nauki "Medicalia" to coroczna impreza popularyzująca nauki medyczne, organizowana przez Collegium Medicum UMK od 2003 r. W ciągu festiwalowego tygodnia odbywają się pokazy, warsztaty i wykłady, udostępniane są sale operacyjne, laboratoria i inne miejsca zazwyczaj niedostępne dla osób postronnych. Imprezy mają charakter edukacyjny i są bezpłatne.

Dni Nauki CM będą okazją do podzielenia się praktyczną wiedzą medyczną z mieszkańcami regionu. Eksperci i ekspertki poprowadzą warsztaty i pokazy, dzięki którym będzie można m.in. poznać tajniki chromosomów, dowiedzieć się gdzie leży najmniejszy labirynt w ciele i odkryć zagadki grup krwi. Cały program wraz z informacją o dostępności miejsc można sprawdzić na stronie Collegium Medicum.

Zapisy na zajęcia prowadzone w ramach Medicaliów trwają do 20 maja lub do wyczerpania miejsc. Chęć udziału należy zgłosić w Dziale Promocji i Komunikacji CM UMK: tel. 52 585 38 19 lub 52 585 38 13, e-mail: promocja@cm.umk.pl. Biuro jest otwarte dla interesantów w godz. 8:00-14:00.

dowiedz się więcej

Dzień Kazachstanu na WNEiZ

Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania zaprasza na Dzień Kazachstanu na UMK, który odbędzie się 22 maja. Wydarzenie jest organizowane w ramach XI Międzynarodowego Kongresu Azjatyckiego. Konferencja rozpocznie się o godz. 11:00 w nowej sali Rady Wydziału. Spotkanie jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych. 

Jednym z głównych wydarzeń w trakcie organizowanego przez Katedrę Inwestycji i Nieruchomości Dnia Kazachstanu będzie konferencja pn. "Kazachstan jako miejsce prowadzenia działalności gospodarczej". Wezmą w niej udział m.in. JE Ambasador Republiki Kazachstanu w Polsce, przedstawiciele Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu oraz Polsko-Kazachstańskiej Izby Handlowo-Gospodarczej. Nie zabraknie również reprezentacji środowiska akademickiego i przedsiębiorców.

Program konferencji przewiduje między innymi prezentację wyników badania zespołu WNEiZ UMK na temat napływu do Kazachstanu kapitału z zagranicy w postaci inwestycji bezpośrednich.

Tego dnia w godzinach 9:00-10:15 w sali nr IV odbędzie się także prelekcja pt. "Kazachstan – historia, społeczeństwo, gospodarka, przyroda", którą wygłosi Аdil Żubikanow, doktorant Interdyscyplinarnej Szkoły Doktorskiej Academia Copernicana oraz studenci UMK, obywatele Kazachstanu. W godz. 10:20-10:50 w sali 59 Ambasador Republiki Kazachstanu w Polsce spotka się z osobami z Kazachstanu studiującymi na UMK.

Więcej informacji

dowiedz się więcej

Fascynujący świat roślin

24 maja 2024 na Wydziale Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu odbędzie się siódma edycja międzynarodowej akcji popularnonaukowej "Fascynujący Dzień Roślin". Wydarzenie odbywa się na całym świecie pod auspicjami Europejskiej Organizacji Nauk o Roślinach.

Celem wydarzenia jest zaprezentowanie pracy osób zafascynowanych światem roślin. Ważnym przesłaniem akcji jest także walor edukacyjny – uczestnicy i uczestniczki mogą dowiedzieć się, że wiedza o roślinach jest niezmiernie ważna dla rozwoju rolnictwa, zrównoważonego wytwarzania żywności oraz dla ogrodnictwa, leśnictwa i zachowania środowiska. Znajomość świata roślin ma równie ważne znaczenie w produkcji wszelkich innych produktów pochodzenia roślinnego, takich jak papier, drewno, odczynniki chemiczne, energia czy farmaceutyki.

W ramach wydarzenia Wydział Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych przygotował różne aktywności, w tym wykłady i warsztaty, na które można zapisać się przez stronę internetową https://www.plantday.com.pl/  (zakładka zgłoszenia i rezerwacje).

Koordynatorkami "Fascynującego Dnia Roślin" na Wydziale Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych UMK są dr Agnieszka Pawełek i dr Brygida Świeżawska-Boniecka.

dowiedz się więcej

Ogrodowe piątki dla szkół

Kopernikański Ośrodek Integracji zaprasza klasy szkolne na warsztaty do społecznego ogródka warzywno-ziołowego, gdzie specjaliści i specjalistki prowadzą terenową edukację klimatyczną.

Zajęcia dotyczą takich tematów jak uprawy, bioróżnorodność, gleba i woda. Udział w nich mogą wziąć uczniowie szkół podstawowych i szkół średnich. Zajęcia trwają około 60 min i odbywają się w piątki w godzinach 11:00-13:00 do końca czerwca.

Zapisy pod adresem: jadalnyogrodkoi@umk.pl

Więcej informacji

dowiedz się więcej

Wieczór wielu kultur

25 maja 2024 r. studenci English Division Collegium Medicum w Bydgoszczy wraz z Multicutural Student Association organizują kolejną edycję Dnia Wielokulturowego.

Dzień Wielokulturowy to święto różnorodności kultur osób studiujących w Collegium Medicum w Bydgoszczy. Studenci i studentki z różnych stron świata odtworzą dania ze swoich rodzinnych stron, opowiedzą o swojej kulturze i zaprezentują się podczas występów artystycznych.

Z uwagi na to, że w tym roku wydarzenie odbędzie się w godzinach popołudniowych (16:00-22:00), organizatorzy nadali mu nazwę "MSA's Multicultural Night". Na spotkanie zaproszeni są studenci i studentki kampusów bydgoskiego i toruńskiego. Wspólna zabawa odbędzie się na parkingu przy Domu Studenckim nr 3 (Aleja Powstańców Wielkopolskich 46, Bydgoszcz).

Więcej informacji

dowiedz się więcej

X Bieg z książką

26 maja odbędzie się jubileuszowa edycja Biegu z książką pn. "Galop Gombrowicza". Nazwa biegu nawiązuje twórczości Witolda Gombrowicza, którego imieniem ogłoszono rok 2024.

Bieg z książką to otwarta impreza biegowa dla społeczności UMK oraz sympatyczek i sympatyków naszej uczelni. Jej celem jest promocja ruchu i popularyzacja czytelnictwa. W ramach imprezy odbędzie się bieg główny, sztafeta oraz bieg dodatkowy "Rozbiegana Mama".

Rok 2024 został ogłoszony rokiem gombrowiczowskim z okazji 120 rocznicy urodzin pisarza. Tegoroczny Bieg z książką nawiązuje więc do życia i twórczości autora "Ferdydurke". Dystans biegu głównego odmierzany będzie w galopach (jednostka zaczerpnięta z "Operetki" Gombrowicza). Do pokonania będzie 1200 galopów, czyli 4,2 km. Dystans został obliczony następująco: 120 (rocznica urodzin patrona) x 10 (dziesiąta edycja biegu) x 3,5 m (jeden galop).

Impreza ma charakter amatorski. Przewidziano nagrody nie tylko dla najszybszych biegaczy. W klasyfikacji "Z Gombrowiczem" wynik obliczany będzie za pomocą algorytmu uwzględniającego czas przebycia trasy oraz parametry książki. Aby wziąć udział w tej klasyfikacji trzeba pobiec z książką autorstwa patrona biegu. Każda mama z dzieckiem/dziećmi, która ukończy bieg dodatkowy, otrzyma drobny upominek.

Wydarzenie organizuje Program Absolwencki UMK oraz Klub Maratoński UMK.

Szczegóły i zapisy

dowiedz się więcej

Wokół toruńskiej architektury

"Naj w powojennej architekturze Torunia" - to temat wykładu dr Emilii Ziółkowskiej-Ganc z Wydziału Sztuk Pięknych UMK, który odbędzie się 28 maja o godz. 18:00 w Centrum Literatury CSW. Prelekcja przybliży wybrane inwestycje budowlane powojennego Torunia, klasyfikowane miarą "naj".

Który budynek był najdłuższy, najwyższy, najbardziej luksusowy i zjawiskowy? Które przedsięwzięcia przeszły do historii jako najdłużej realizowane, a które jako najbardziej krytykowane? Czy któryś z powstałych w okresie PRL-u obiektów może pretendować do miana ikony architektury?

Przegląd ten stanowi pretekst do refleksji nad niekiedy zaniedbanym, przekształconym, nieistniejącym lub po prostu zapomnianym krajobrazem powojennego miasta, gdzie obok przeciętnej produkcji budowlanej współistniały enklawy nowoczesności i ambitne rozwiązania.

Wstęp na wydarzenie jest wolny, a spotkanie odbędzie się w sali audiowizualnej w nowym budynku.

dowiedz się więcej

V Seminarium Toruńsko-Getyńskie

Towarzystwo Polsko-Niemieckie w Toruniu oraz Towarzystwo Niemiecko-Polskie w Getyndze zapraszają do udziału w V Seminarium Toruńsko-Getyńskim pt. "Demokracja, bezpieczeństwo i zrównoważony rozwój Unii Europejskiej. Wkład Polski i Niemiec". Spotkanie odbędzie się w Getyndze w dniach 31 maja-2 czerwca 2024 roku.

Celem Seminarium jest wymiana myśli i perspektyw uczestników z Niemiec i z Polski, w tym przedstawicieli świata polityki, nauki i społeczeństwa obywatelskiego. Tegoroczny temat seminarium zachęca do dyskusji na temat polskiego i niemieckiego spojrzenia na Europę i Unię Europejską w przededniu wyborów do Parlamentu Europejskiego. Punktem wyjścia do dyskusji będzie refleksja nad 20-leciem członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Uczestnicy i uczestniczki spotkania przyjrzą się także wyzwaniom wspólnoty UE w obliczu wojny w Ukrainie, zmian klimatycznych i wielu innych kryzysów.

Program seminarium w języku polskim i niemieckim.

Szczegółowych informacji udziela dr Aleksandra Burdziej: aburdziej@umk.pl

Na stronach internetowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika są stosowane pliki „cookies” zgodnie z Polityką prywatności.
Ustawienia zaawansowane
Na stronach internetowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika są stosowane pliki „cookies” zgodnie z Polityką prywatności. Stosowane przez nas ciasteczka służą wyłącznie do poprawienia funkcjonalności strony. Zbierane dane są przetwarzane w sposób zanonimizowany i służą do budowania analiz i statystyk, na podstawie których będziemy mogli dostosować sposób prezentowanych treści do ogólnych potrzeb użytkowników oraz podnosić ich jakość. W tym celu korzystamy z narzędzi Google Analytics, CUX i Facebook Pixel. Poniżej możliwość włączenia/wyłączenia poszczególnych z nich.
  włącz/wyłącz
Google Analitics

Korzystamy z narzędzia analitycznego Google Analytics, które umożliwia zbieranie informacji na temat korzystania ze stron Portalu (wyświetlane podstrony, ścieżki nawigacji pomiędzy stronami, czas korzystania z Portalu)

CUX

Korzystamy z narzędzia analitycznego CUX, które pozwala na rejestrowanie odwiedzin na stronach Portalu.

Facebook Pixel

Korzystamy z narzędzia marketingowego Facebook Pixel, które umożliwia gromadzenie informacji na temat korzystania z Portalu w zakresie przeglądanych stron.